Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o tym, jak ekologiczne rozwiązania są wprowadzane w polskich parafiach. „Wykorzystywanie deszczówki, uzyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, a nawet ekologiczne łąki – to tylko niektóre działania, jakie podejmują parafie w Polsce na rzecz ochrony stworzenia” – pisze Bogumił Łoziński. Przeczytamy również o nowej książce Magdaleny Wolińskiej-Riedi. „To wyjątkowe spojrzenie na Watykan i pontyfikat Jana Pawła II, bo oczami świeckich ludzi, którzy mieszkali i pracowali w tym najmniejszym państwie świata przez wiele lat” – czytamy.

Idziemy

„Czy pandemia, dystans społeczny i inne względy nie stały się wytłumaczeniem dla nas, a skutecznym narzędziem przeprowadzania swoich zamierzeń dla wrogów Kościoła?” – analizuje ks. Jacek Grzybowski na łamach tygodnika „Idziemy”. O wnioskach duszpasterskich z pierwszego półrocza pandemii oraz o nowym spojrzeniu na parafie w świetle ostatniej instrukcji Stolicy Apostolskiej mówi z rozmowie z redakcją bp Wiesław Mering.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” pojawia się temat ochrony środowiska i gospodarki odpadami. „Od kilkunastu lat w Polsce trwa rewolucja śmieciowa. Rząd Zjednoczonej Prawicy nie zasypia gruszek w popiele i czerpiąc z dobrych wzorców Europy Zachodniej, próbuje wdrożyć system, który skutecznie łączy opłacalne z pożytecznym” – pisze Piotr Filipczyk. „Dla osób na co dzień zajmujących się utylizacją odpady to przede wszystkim surowiec, który możemy wykorzystać. Cała idea recyklingu polega na tym, by zmaksymalizować odzysk surowców i wykorzystać je ponownie, bez konieczności ciągłego wytwarzania i pozyskiwania nowych” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

Czy modlitwa różańcowa może być dzisiaj popularna i czy w ogóle ma sens? Z takim pytaniem mierzy się w jednym w tekstów najnowszy „Przewodnik Katolicki”. „Odmawianie różańca wydaje się dzisiaj zwyczajem jedynie ludzi starszych. Stąd stereotyp: to nie dla młodych i zapracowanych, którzy nie mają czasu powtarzać, i to nawet godzinami, tych samych zdań. Czy taka modlitwa ma w ogóle jakiś sens?” – pisze ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

„Konflikt w koalicji pokazał, że są dwa PiS-y. Jeden wierzy w Mateusza Morawieckiego jako przyszłego lidera. Ale drugi, liczniejszy, jest mu wrogi. Prezes stawia na ten pierwszy, ale na razie uległ drugiemu” – uważa Andrzej Stankiewicz na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Przeczytamy również o tym, jak traktowane są osoby homoseksualne w Polsce. „30 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że homoseksualizm nie jest chorobą, u nas jednak wciąż prowadzi się tzw. terapię reparatywną. Ze wsparciem państwa i Kościoła »leczy się« ludzi zdrowych” – pisze Krzysztof Story.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze