przeglad prasy

Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Wiele osób, nawet obojętnych i żyjących na obrzeżach swoich wspólnot parafialnych, nie wyobraża sobie początku nowego roku bez kapłańskiego błogosławieństwa. Stąd pytanie: co z kolędą?” – sytuację dotycząca wizyt duszpasterskich analizuje na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. Włodzimierz Lewandowski. Agata Puścikowska podejmuje z kolei temat okien życia. „Od 2006 roku, gdy powstało w Polsce pierwsze okno życia, uratowanych zostało sto kilkadziesiąt noworodków. Co stałoby się z dziećmi, gdyby nie takie miejsca?” – zastanawia się dziennikarka.

Idziemy

„Nie było i nie będzie w ludzkiej historii wydarzenia ważniejszego niż przyjście Syna Bożego do nas, do ludzi wszystkich pokoleń” – mówi o. Jacek Salij w rozmowie z Radkiem Molendą opublikowaną w najnowszym wydaniu „Idziemy”. „Dlaczego obraz św. Józefa w naszych kolędach i pastorałkach często nie pokrywa się z prawdą o małżonku Matki Bożej? Jak możemy to zmienić?” – wyjaśnia za to ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy o tym, po co nam Kościół. „Wulgarne antykościelne hasła, skandowane na ulicach, nie wyrażają opinii wszystkich Polaków. Co tak naprawdę myślimy o Kościele?” – pytają Ireneusz Korpyś i ks. Mariusz Frukacz. „Dlaczego zadaliśmy właśnie takie pytanie? Bo wokoło słychać już niemal nieustannie, że Kościół »kończy się na naszych oczach«, że »kolos na glinianych nogach upada«, że po niedawnych protestach »Kościół się już nie podniesie». Otóż mam przykrą wiadomość dla propagatorów tych haseł: Kościół nie upadnie, bo Kościół to nie firma!” – podkreśla ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny.

Przewodnik Katolicki

„Jest takie włoskie miasteczko nieopodal Neapolu, w którym ludzie codziennie czekają, aż zadzwoni ich domofon. Nie oczekują kuriera czy dostawy pizzy. W pandemicznej rzeczywistości ks. Giorgio Pisano każdego dnia odwiedza swoich parafian” – pisze Szymon Żyśko. „Nie ma chyba drugich świąt, z którymi kojarzy się tak wiele tradycji, zwyczajów i symboli, jak z Bożym Narodzeniem. Nie wszędzie jednak są ostatnio mile widziane. Czy warto toczyć boje w ich obronie?” – zastanawia się z kolei ks. Artur Stopka z tekście „Na ratunek choince”.

Tygodnik Powszechny

„Skandal wywołany przez o. Tadeusza Rydzyka promującego bp. Janiaka jako męczennika mediów sprowokował szereg reakcji. Czy możemy mówić o przełomie w polskim Kościele?” – zastanawia się Artur Sporniak w „Tygodniku Powszechnym”. Edward Augustyn pisze z kolei o wypowiedzi kard. Geogra Pella na temat roli papieża-emeryta. „Gdy rezygnuje, powinien wrócić do swego nazwiska i tytułu kardynała, zrzucić białą sutannę, zaprzestać publicznych wypowiedzi. Te słowa nie padły z ust kościelnego progresisty i przeciwnika Benedykta XVI, ale zapisane zostały w dzienniku znanego z konserwatywnych poglądów ­ George’a Pella” – czytamy. „Otwarta na nowo dyskusja o statusie papieża emeryta w niewielkim już stopniu dotyczy coraz słabszego Benedykta XVI. Bardziej jest wyrazem obaw przed możliwą w bliskiej przyszłości abdykacją jego następcy, słynącego ze spontanicznych i nieprzewidywalnych wypowiedzi” – uważa publicysta.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze