Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” tematem numer jeden są problemy małżeństw z bezpłodnością. „Gdy świat nazywa płodność »piekłem kobiet«, oni marzą, żeby móc przytulić chociaż jedno maleństwo. Niepłodne małżeństwa tęsknią i cierpią. Są ich miliony” – pisze Franciszek Kucharczak. Znajdziemy również temat misyjny. „Dzięki niemu kilkadziesiąt tysięcy ubogich i bezdomnych Malgaszy otrzymało szansę na nowe życie. Ojciec Pedro Opeka został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla” – pisze Maciej Kalbarczyk.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” pojawia się krytyczny głos wobec tego, w jaki sposób przeżywany jest Wielki Post w krajach zachodniej Europy. „Na Zachodzie Wielki Post odłącza się od męki i śmierci Jezusa, czyniąc z niego czterdziestodniową kampanię na rzecz środowiska, zdrowia, ładnego ciała, a nawet sztuki” – pisze Anna Meetschen. „Handel dziećmi to najmroczniejsza i najszybciej rozwijająca się dziedzina przestępczości” – mówi z kolei Patryk Vega, autor wstrząsającego filmu „Oczy diabła” w rozmowie z Iwoną Flisikowską.
Niedziela
„Rok temu ludzkość została zmuszona, aby zmienić drogę i wejść na ścieżkę niepewną, nieznaną i tak naprawdę niechcianą. Stare nawyki, przyzwyczajenia i sposoby postępowania muszą zostać poprawione. Potrzeba nowego planu marszruty” – pisze na łamach „Niedzieli” ks. Paweł Rozpiątkowski w tekście „Instrukcja na wielkopostną drogę”.
Przewodnik Katolicki
„Liczni wierni świeccy, ale także część duchownych w Kościele w Polsce, nie kryją nieufności wobec biskupów. Sprawa ks. Dymera tylko to wyjaskrawia” – pisze w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” ks. Artur Stopka. Przeczytamy również rozmowę ks. Mirosława Tykfera z Tarsycjuszem Krasuckim OFM. Ojciec Tarsycjusz Krasucki na początku lat 90. trafił do Ogniska św. Brata Alberta w Szczecinie, które prowadził wówczas ks. Andrzej Dymer. Został tam przez niego seksualnie wykorzystany, a następnie wyrzucony z Ogniska za ujawnienie tej informacji.
Tygodnik Powszechny
„Śmierć ks. Andrzeja Dymera, choć sprawiła, że umknął on ziemskiej sprawiedliwości, nie stanowi amnestii dla tych, którzy go chronili” – zaznacza ks. Jacek Prusak SJ. „Cała ta sprawa wywołuje zgorszenie i gniew. Powinien on zostać skanalizowany do konstruktywnego protestu, którego celem będzie obudzenie i sprawców, i tych, którzy ich kryją, z kościelnej śpiączki. Ta złość nie tylko jest zrozumiała – jest ona logiczna i jest oznaką zdrowia, zarówno u ofiar, jak i u tych, którzy są ich rzecznikami. Dlatego nie ma potrzeby wstydzić się tej złości, ani mieć z jej powodu poczucia winy” – czytamy w tekście jezuity w najnowszym „Tygodniku Powszechnym”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |