Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
Tematem numer jeden mediów katolickich będzie w najbliższych dniach z pewnością papieska pielgrzymka na Bliski Wschód. „Nie obalenie Saddama Husajna, nie pokonanie Państwa Islamskiego i nie coraz większy parasol Iranu, ale obecność papieża ma szansę tchnąć nowe życie w zrujnowany wojnami i terrorem Irak. Nad rzekami Babilonu płacz beznadziei miesza się z wolą przetrwania” – pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.
Idziemy
Jak w praktyce ma wyglądać nowa ewangelizacja? Swoimi doświadczeniami, także z ewangelizacji na Przystanku Woodstock, dzieli się na łamach tygodnika „Idziemy” bp Edward Dajczak. „Warto podkreślić, że Nowa Ewangelizacja jest powrotem do korzeni tradycji ewangelizacyjnej Kościoła, do czasu, w którym każdy uczeń Jezusa, niezależnie od stanu, zawodu i wieku, miał świadomość powinności dzielenia się wiarą z innymi. Właśnie dlatego, jak mówi papież Franciszek, być uczniem oznacza bycie gotowym, by nieść innym miłość Jezusa w każdej sytuacji i w każdym miejscu” – czytamy.
Niedziela
„Niemal jedną czwartą pracowników Kurii Rzymskiej stanowią panie. O wiele częściej niż zdarzało się to wcześniej Franciszek do grona swych doradców powołuje kobiety” – pisze ks. Paweł Rozpiątkowski w „Niedzieli”. Przeczytamy również o tym, jak pandemia wpłynęła na Kościół w Polsce. „Kościół w czasach pandemii – jak sobie radzi z ograniczeniami, reżimami sanitarnymi, izolacją? Czy wierni tęsknią za kościelną normalnością? Jak w nowej sytuacji odnajdują się księża? Czy parafie niegdyś tętniące życiem mają nadzieję, że ten nienormalny czas już się kończy? Zapytaliśmy duchownych i świeckich – mieszkańców dużych miast, miasteczek i wiosek, jak z ich perspektywy Kościół poradził sobie i nadal radzi z pandemią” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Coraz głośniej wybrzmiewa pytanie o zasadność religii w szkole. Przy tym lawina narzekań spada na katechetów. Co jednak będzie, jeśli katechezy w szkole już nie będzie? I czy całą winę za ten stan rzeczywiście ponoszą katecheci?” – o tym w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” pisze Hanna Sołtysiak. „Na moich lekcjach pojawiają się osoby niepraktykujące. Jakoś trudno mi mówić o uczniach klasy siódmej czy ósmej, że są ateistami. Postrzegam ich jako niepraktykujących, zranionych, zawiedzionych. Mają tysiące pytań. Nie odrzucają Boga. Oni Go poszukują. Oni o Boga pytają. Potrzebują kogoś, kto im pomoże Boga rozpoznać. Stąd moje przekonanie, że katechetom nie zabraknie pracy” – czytamy w tekście „Katechetka nie jest już kopciuszkiem”.
Tygodnik Powszechny
„Abp Andrzej Dzięga powinien podać się do dymisji. Zarzutów, które by ją uzasadniały, jest aż nadto, a cierpliwość świeckich wystawia się tu na coraz cięższą próbę” – pisze Stanisław Zasada w „Tygodniku Powczechnym”. „Nie można zabronić świeckim domagania się od biskupa, by zrezygnował – zwłaszcza gdy stracili doń zaufanie” – zauważa z kolei Piotr Sikora. „Bywają sytuacje – dziś mamy z takimi do czynienia – gdy biskup jest źródłem nie tyle jedności, co raczej podziałów we wspólnocie swego partykularnego Kościoła. Albo gdy, z powodu sposobu swojego życia, nie jest w żadnym wymiarze dobrym przykładem życia chrześcijańskiego, lecz sieje zgorszenie; albo gdy wykazuje się brakiem troski o najsłabszych członków swojej wspólnoty – np. poprzez to, że chronił czy chroni księży krzywdzących dzieci i inne osoby od siebie zależne. Są to wszystko poważne przyczyny utraty zaufania wiernych do takiego biskupa, a zatem poważne przyczyny, dla których nie może on właściwie wypełniać swego urzędu” – pisze Sikora.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |