Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Odwieczne pytanie o sens bólu i utrapienia odwiecznie pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. W Chrystusie jest jednak coś więcej niż teoretyczna odpowiedź” – pisze na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak. „W atmosferze nadchodzących Świąt Paschalnych odżywają pytania o to, co Kościół nazywa tajemnicami naszego zbawienia. Jak pojąć choćby tę niesłychaną rzecz, że dla naszego odkupienia polała się krew Syna Bożego? Czemu nie wystarczyły zwykłe ludzkie błagalne modlitwy? I dlaczego, skoro Jezus Chrystus poniósł śmierć na krzyżu, w dalszym ciągu umieramy?” – czytamy.
Idziemy
Czy Bóg podlega cierpieniu? W jakim sensie można powiedzieć, że na krzyżu cierpiał Bóg? I czy Bóg chce naszego cierpienia? Na te i inne pytania odpowiada o. Józef Augustyn SJ w rozmowie z Ireną Świerdzewską. W tygodniku „Idziemy” znajdziemy też materiał o tradycji odprawiania drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum, którą opisuje ks. Waldemar Turek z Watykanu.
Niedziela
W najnowszym numerze „Niedzieli” o historii, współczesnych badaniach i sensacyjnych odkryciach z prof. Emanuelą Marinelli, specjalistką od Całunu Turyńskiego, rozmawia Włodzimierz Rędzioch. „Badania Całunu prowadzą do wniosku, że jest to właśnie płótno pogrzebowe Jezusa Chrystusa. Aby naukowo zweryfikować, jak wiarygodne jest utożsamianie »człowieka z Całunu« z Jezusem, należy porównać informacje podane w Ewangeliach z tym, co widać na Całunie. Po ustaleniu istnienia wspólnych cech można potwierdzić tę tezę, opierając się na rachunku prawdopodobieństwa – zrobił to matematyk Bruno Barberis, profesor Uniwersytetu w Turynie. Każdej z cech wspólnych Jezusa i »człowieka z Całunu« przypisano prawdopodobieństwo. Z obliczeń wynika, że prawdopodobieństwo pojawienia się wszystkich tych cech u tego samego mężczyzny, który cierpiał tortury ukrzyżowania, wynosi 1 na 200 mld. Oznacza to, że teoretycznie wśród 200 mld ukrzyżowanych mogła istnieć tylko jedna osoba, która miała cechy wspólne „człowieka z Całunu” i Jezusa. Ponieważ w historii ludzkości nie ukrzyżowano 200 mld ludzi, obliczenia pozwalają nam stwierdzić z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że ukrzyżowany o takich cechach jest wyjątkowy, a zatem »człowiek z Całunu« to naprawdę Jezus” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” tekst o tym, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia to nie tylko duchowe rozterki. To również wspomnienie prawdziwych wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. „To nie było przeżycie duchowe. Śmierć Jezusa była wydarzeniem historycznym, które można analizować z perspektywy medycznej, po której zostały archeologiczne ślady. To się wydarzyło naprawdę” – pisze Monika Białkowska. „Każdy etap ukrzyżowania możemy prześledzić. Możemy sprawdzić, co czuł, co przeżywał, jaki czuł ból. Możemy dotknąć Jego krzyża, gwoździ, cierniowej korony. To nie wystarczy, żeby zrozumieć Zbawienie. Ale to ważne, żeby zrozumieć, jak daleko posunęła się Jego miłość” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W edytorialu do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki pisze o utraconej wiarygodności Kościoła. „Utrata zaufania do Kościoła nie jest zjawiskiem specyficznie polskim. Nic dziwnego, że wszystkie poczynania papieża Franciszka zmierzają do tego, by Kościół mógł je odzyskać. Jedną z ważnych przyczyn utraty zaufania jest to, że Kościół, a ściśle mówiąc kler – »personel naziemny Kościoła« – zawiódł. W ciągu wieków autorytet duchownych został (sztucznie) wywindowany do poziomu wręcz mitycznego. W seminarium (przed Soborem) uczono mnie np., że w Kościele są dwa »stany doskonałości«: w odniesieniu do zakonników mówiło się o doskonałości nabywanej (perfectio acquirenda), stan doskonałości posiadanej (perfectio acqusita) był w tamtej epoce zarezerwowany dla stanu biskupiego. Tak była kształtowana nasza kościelna mentalność” – pisze redaktor senior.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |