Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Papież nadał nową formę Synodowi Biskupów. Na czym ona polega i do czego ma prowadzić? – o tym pisze w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” Beata Zajączkowska. „Kościół nie powinien się obawiać drogi synodalnej przy rozwiązywaniu swych problemów – mówił rok po swym wyborze Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika »La Nación«. Przypomniał wówczas, że synod nie jest kościelnym parlamentem, lecz stanowi przestrzeń otwartą i chronioną przez Ducha Świętego; ważne jest, by chcieć Go słuchać z pokorą. Zanim niedawno papież nadał nową formę Synodowi Biskupów, aby dać większy głos ludowi Bożemu, kilkakrotnie wraz z całym Kościołem przeszedł tą »wspólną drogą«, bo właśnie to znaczy termin »synod«” – pisze dziennikarka.

Idziemy

Jak powinien wyglądać chrześcijański ład gospodarczy? „System, w którym państwo odbiera człowiekowi znaczną część zarobków przez podatki, a następnie część z nich wypłaca w postaci różnych zasiłków uderza w godność człowieka, bo stwarza poczucie, że sam nie jest w stanie zarobić na utrzymanie siebie i swojej rodziny” – zasady katolickiej nauki społecznej przypomina na łamach „Idziemy” prof. Kazimierz Dadak.

Niedziela

„Kiedy w październiku Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z polską konstytucją, ogromnie się ucieszyliśmy. Do tamtego momentu w Polsce każdego roku zabijano ponad 1000 nienarodzonych dzieci z powodu tego, że zdiagnozowano u nich wadę rozwojową, najczęściej zespół Downa. W końcu przestało to być możliwe. Ta radość szybko jednak wymieszała się ze smutkiem – rozpoczęły się bowiem protesty przeciwko wyrokowi, niemal każdy celebryta czuł się w obowiązku poprzeć je, a wielu Polaków poszło za ich przykładem” – pisze na łamach „Niedzieli” Zbigniew Kaliszuk.

Przewodnik Katolicki

„Co jest największą przeszkodą w poszukiwaniu i odczytaniu woli Bożej? Zapewne instynktownie odpowiedzielibyśmy, że wszystkiemu winien grzech. To jednak tylko część prawdy” – pisze Dariusz Piórkowski SJ w „Przewodniku Katolickim”. „Akty Poświęcenia Narodu Sercu Jezusowemu zawsze dokonywały się w konkretnym kontekście. Dojrzewaliśmy w nich jako wspólnota. Dziś skuteczność tego aktu nie zależy od gestu biskupów, ale od każdego z nas” – zauważa z kolei Monika Białkowska w tekście „Duch zawierzenia”.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy artykuł Piotra Sikory o nieprzyjętej przez Ojca Świętego rezygnacji kard. Reinharda Marxa. „Podanie się do dymisji przez kard. Rein­harda Marksa, arcybiskupa ­Monachium i Fryzyngi, nieprzyjęcie jej przez Franciszka i zgoda papieża na upublicznienie listów, które między sobą wymienili, a które traktują o stanie ­Kościoła, ma duże symboliczne znaczenie. Intencją niemieckiego kardynała było nadanie nowego impulsu reformom” – czytamy. „W liście Marksa znajdujemy nie tylko ostrą diagnozę, ale i sugestię potrzeby radykalnych kroków”- zauważa dziennikarz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze