Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” okładkowym tematem jest dokument Traditionis custodes, który ogranicza odprawianie starej liturgii. „Nie mamy prawa pozwolić komukolwiek wierzyć, iż Kościół mógłby wycofać się z Soboru Watykańskiego II i z jego reformy liturgicznej. To najważniejsza lekcja płynąca z papieskiego motu proprio” – uważa ks. Adam Pawlaszczyk. „Listem tym mocno ograniczył możliwość sprawowania tej liturgii, stwierdzając, że od teraz jedynym wyrazem zasady modlitwy (lex orandi) rzymskiego rytu są księgi liturgiczne promulgowane przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II. Zmiana jest zasadnicza, gdyż od 2007 roku do teraz, obok zwyczajnej formy sprawowania Eucharystii, można było szeroko stosować formę nadzwyczajną (ryt trydencki)” – czytamy.
Idziemy
O tym, jak będzie przebiegać tegoroczny „Przystanek Jezus” opowiada na łamach najnowszego numeru „Idziemy” ks. Damian Piątkowiak SVD w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim. Ponadto ks. Henryk Zieliński komentuje najnowszy dokument papieża Franciszka. „Pozwolenie na celebrowanie liturgii w rycie przedsoborowym miało bowiem i ma intencjonalnie charakter przejściowy – ze względu na ludzi przywiązanych do dawnej tradycji. Nie może zaś sprzyjać podważaniu jedności ani tworzeniu „grup rekonstrukcyjnych” w Kościele. Owa „rekonstrukcyjność” może sprzyjać dystansowaniu się od tego, co jest dzisiaj. A w zdrowej tradycji Kościoła ważniejsza jest jedność wiary, dyscypliny i liturgii niż trwanie przy dawnych zwyczajach” – pisze redaktor naczelny tytułu. Taki punkt widzenia nie wytrzymuje jednak konfrontacji z faktami, bo wcześniejsze decyzje Jana Pawła II i Benedykta XVI nie były podejmowane w takim duchu, jaki chciałby widzieć ks. Zieliński.
Niedziela
„Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników” – pisze Franciszek Mróz w „Niedzieli”. Damian Krawczykowski pisze z kolei o Przystanku Jezus. „Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?”.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy rozmowę z kard. Mario Grechem, odpowiedzialnym za drogę synodalną w Kościele. „Wierność ucznia wobec Jezusa nie może być zagrożona przez chwilowy brak liturgii i sakramentów. Fakt, że wielu księży i świeckich popadło w kryzys, bo nagle znaleźliśmy się w sytuacji, gdy nie mogliśmy sprawować Eucharystii coram populo (z ludźmi), jest sam w sobie bardzo znaczący. Podczas pandemii dał o sobie znać pewien klerykalizm, nawet za pośrednictwem mediów społecznościowych. Byliśmy świadkami ekshibicjonizmu i pietyzmu, który ma więcej wspólnego z magią niż z wyrazem dojrzałej wiary” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Ezopowy język dokumentów informujących o karach nakładanych na kolejnych polskich biskupów wiele mówi o mentalności decydentów Kościoła. Do głębokiej zmiany bardzo nam daleko” – pisze Tomasz Terlikowski na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Piotr Sikora komentuje z kolei decyzję Ojca Świętego wobec środowisk Tradycji katolickiej. „Niestety, jest ona sprzeczna z wizją Kościoła, jaką sam Franciszek rozwija w swoich doktrynalnych dokumentach: wspólnoty zdecentralizowanej, gdzie ceni się oddolne inicjatywy wiernych, a rolą autorytetów jest nie tyle wymuszanie posłuszeństwa i zastępowanie sumień, co cierpliwe towarzyszenie, także błądzącym” – pisze Sikora.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |