Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Agata Puścikowska podejmuje temat dwóch filmów o pedofilii, które miały ostatnio swoją premierę. „Dwa filmy o pedofilii. Dwa filmy o straszliwej przemocy wobec dzieci. Dwa filmy o ludziach niegodnych i podłych. Dwa filmy o pewnym schemacie niszczenia dziecka. Ten schemat jest arcypodobny, chociaż okoliczności oczywiście inne. Dwa filmy o upadku dorosłego człowieka, źle uformowanego i czującego się panem, władcą. Dwa filmy o bezkarności przestępców i bezradności ofiar” – czytamy.

 Idziemy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” przeczytamy o tym, że bycie katechetą to powołanie. „Co różni katechetę od nauczyciela religii i skąd biorą się trudności w katechizacji?”. Na to pytanie odpowiada dr Aneta Rayzacher-Majewska w rozmowie z Dorotą Glicą. „Czy kierownictwo Polskiego Radia będzie w stanie zaproponować coś nowego w miejsce rozgłośni, która zestarzała się wraz ze swoimi słuchaczami?” – zastanawia się za to Jacek Karnowski.

 Niedziela

„Ludzie chcieliby mieć idealnych duszpasterzy. Tylko skąd ich wziąć? Przecież to dzieci naszych rodzin, uczniowie naszych szkół i absolwenci naszych uczelni – a więc synteza polskiego społeczeństwa. Jacy są zatem ci, którzy pragną zostać księżmi?” – o tym pisze na łamach „Niedzieli” ks. Krzysztof Pawlina. „Ksiądz potrzebuje wsparcia od ludzi, bo jest dla ludzi. Nie ma kapłaństwa bez wiernych, bez Kościoła. Dzisiaj próbuje się zerwać więzi jedności między kapłanami a wiernymi, wciągać kapłanów w bagno grzechu, by byli tak samo brudni grzechem jak wszyscy inni” – uważa z kolei ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

„Z powodu pandemii znaczna część ludzi młodych odchodzi od Kościoła. Wyjątkowa sytuacja daje im możliwość podążania za tym, co czują lub może bardziej wbrew temu, czego nie czują w Kościele” – pisze Szymon Żyśko w najnowszym „Przewodniku Katolickim”. Ks. Artur Stopka podejmuje z kolei kwestię przenosin księży. „Temat przenosin księży najczęściej pojawia się w okolicach wakacji. O co faktycznie chodzi w zmianach personalnych w diecezjach? Jak to rzeczywiście działa?” – o tym przeczytamy w tekście „Księża na walizkach”.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę z Jakubem Pankowiakiem, który był jednym z bohaterów najnowszego filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. „Udział w filmie braci Sekielskich był dla mnie terapią. Gdy nagrywaliśmy ten fragment, był czerwiec ubiegłego roku. Wtedy czułem, że nigdy nie pozbędę się tego księdza ze swojego życia. Gdy patrzę na początki nagrań, czuję, że były one dla mnie momentem przełomowym. Mówiąc o nim publicznie, nazywając rzeczy po imieniu, zacząłem się go pozbywać ze swojej głowy” – przyznaje.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze