przeglad prasy

Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielny” znajdziemy odniesienia do tematu na naszej wschodniej granicy. „Na polsko-białoruską granicę dotarło już kilka tysięcy osób z Bliskiego Wschodu. Rosja w zamian za spokój chce pieniędzy. Nie ma się co łudzić, że kryzys szybko się skończy” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Jakub Jałowiczor. „Imigranci niszczą zasieki i rzucają kamieniami w polskich funkcjonariuszy, a przed kamery posyłają dzieci proszące o pomoc. Jednocześnie naprawdę nie mają dokąd pójść, bo białoruscy funkcjonariusze nie pozwalają im wrócić do Mińska. Nie dopuszczają ich nawet do przejścia granicznego, gdzie przybysze mogliby wystąpić do Polski o azyl” – czytamy.

Idziemy

W Kościele często rodzi się pytanie o rolę i możliwość zaangażowania osób świeckich w  życie całej wspólnoty. Jedną z propozycji jest Akcja Katolicka. Jej działaniom przyjrzała się Agnieszka M. Domańska. Przeczytamy również rozmowę z bp. Grzegorzem Suchodolskim o tym jak odzyskać młodzież i znowu przyciągnąć ją do Kościoła. „Nie odkryję żadnej nowości, jeśli stwierdzę, że Kościół w głoszeniu i nauczaniu jest przyzwyczajony do komunikacji jednokierunkowej. Odbywa się ona najczęściej w formie „ja mówię – wy słuchacie”. Dla młodych wychowanych na cyfrowych formach komunikacji, które z reguły otwarte są jednak na interakcję, jest to model niewystarczający” – mówi bp Suchodolski.

Niedziela

Tygodnik „Niedziela” przypomina o zbliżającej się niedzielnej uroczystości. „W ostatnią niedzielę roku liturgicznego obchodzona jest uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tej perspektywie warto podjąć refleksję dotyczącą znaczenia tego tytułu i jego wpływu na życie Kościoła i każdego z nas. Warto się też zastanowić nad inicjatywami intronizacji Chrystusa jako Króla, które podejmują różne stowarzyszenia i wspólnoty” – pisze ks. Waldemar Wesołowski.

Przewodnik Katolicki

„W Kościele i społeczeństwie brakuje przestrzeni do rzetelnego dialogu. Dyskusja zazwyczaj kończy się na emocjonalnych wywodach i zamykaniu się w swoich bańkach. Podjęliśmy więc projekt, który jest szansą na merytoryczną rozmowę. I to międzynarodową” – o inicjatywie Fides et cultura 2020 pisze ks. Paweł Milerski. O uroczystości Chrystusa Króla pisze z kolei o. Leonard Bielecki OFM. „Można pomyśleć, że Bogu coś się wymyka spod kontroli. Jakby stworzył świat i nagle przestał sobie z nim radzić. Co się dzieje? Jezu, jesteś jeszcze Królem?” – pisze franciszkanin.

Tygodnik Powszechny

„Na potrzeby uchodźców i migrantów w Izraelu Kościół reaguje natychmiast – najpierw działa, potem legalizuje. Priorytetem jest ludzkie życie, a nie dobre układy z władzą” – pisze z Tel-Awiwu Karolina Przewrocka-Aderet. „Nie da się wymienić w tym krótkim komentarzu wszystkich decyzji podjętych przez francuskich biskupów po ogłoszeniu miesiąc temu raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele. Najważniejszą z pewnością jest uznanie instytucjonalnej odpowiedzialności francuskiego Kościoła za akty przemocy seksualnej wobec nieletnich, jakich dopuszczali się duchowni” – pisze z kolei Artur Sporniak.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze