Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Ofiarami przygranicznej pułapki zastawionej przez reżim Łukaszenki są w dużej części iraccy Kurdowie. Najbardziej poraniony na Bliskim Wschodzie naród bez państwa. I zarazem najpewniejszy sojusznik Zachodu w tamtej części świata. Niestety, bez wzajemności” – pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Agata Puścikowska opowiada za to o założycielu paulistów ks. Jakubie Alberione.
Idziemy
Redakcja „Idziemy” zwraca uwagę, by nie infantylizować Adwentu. „W Adwencie, z myślą o dzieciach, organizowane są roraty ze specjalnymi kazaniami i inne atrakcje. Nie wolno nam jednak zapominać, że Adwent jest skierowany głównie ku przyszłości, czyli ku temu przyjściu Chrystusa, które dopiero będzie, a nie ku temu, które już było. A wypieranie ze świadomości tego powtórnego przyjścia, skupianie się na samych nadchodzących świętach jest w przypadku ludzi dorosłych infantylizacją tego okresu” – zauważa ks. Henryk Zieliński.
Niedziela
Jeżeli chcemy przetrwać czasy miękkiego totalitaryzmu i terror różowego państwa policyjnego musimy być Kościołem bez kompromisów, przekonuje Rod Dreher, amerykański dziennikarz, autor książki „Żyć bez kłamstwa”. „Nie uważam, żeby totalitaryzm miał charakter globalny, ale sądzę, że zapanuje na Zachodzie. I będzie podobny nie do wizji Orwella, lecz do tego, co przewidział Aldous Huxley w „Nowym wspaniałym świecie”. Pewien amerykański profesor ujął to tak: Orwell obawiał się, że nadchodzi świat, w którym państwo zakazuje książek, Huxley zaś obawiał się, że nadchodzi świat, w którym państwo nie będzie musiało tego robić, ponieważ nikt i tak nie będzie chciał ich czytać. Wersja Huxleya to totalitaryzm wygody” – mówi Rod Dreher w rozmowie z Tomaszem Strużanowskim, którą znajdziemy w najnowszej „Niedzieli”.
Przewodnik Katolicki
„Papież Benedykt pisał o „eucharystycznym stylu życia”. Chrześcijaństwo nie polega na deklaracjach, ale na tym, żeby ludzie przemienieni Eucharystią szli w świat i przemieniali go swoją obecnością. Tegoroczny Adwent chcemy przeżyć tak, by „eucharystyczny styl życia” stał się naszym stylem. Żeby słowo stało się Ciałem w naszej codzienności” – pisze Monika Białkowska w „Przewodniku Katolickim”. „Już Pius XII stwierdził, że „największym grzechem dzisiejszego świata jest to, że ludzie zaczęli zatracać poczucie grzechu”. Przyczyny tego procesu są wielorakie. Z przykrością trzeba jednak przyznać, że także i my, wierzący, dołożyliśmy do tego gmachu niemałą cegiełkę” – pisze z kolei w cyklu tekstów o spowiedzi o. Dariusz Piórkowski SJ.
Tygodnik Powszechny
Od dłuższego czasu mówiło się, że biskupi z USA zajmą stanowisko w sprawie polityków popierających aborcję. Dokument został niedawno przegłosowany. „Biskupi USA niemal jednogłośnie (222:8) przyjęli dokument o komunii, w którym nie ma zakazu udzielania jej politykom popierającym aborcję. Wynik zaskakuje, bo dotąd wielu hierarchów broniło pomysłu reglamentowania Eucharystii (zwłaszcza prezydentowi Joe Bidenowi), a postulowany zakaz stał się najważniejszym elementem „wojny kulturowej” i politycznych podziałów w amerykańskim Kościele” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Edward Augustyn.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |