Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o niedawno zmarłym oblacie, o. Wacławie Hryniewiczu OMI. „Nadzieja. »Leczy, jest siłą twórczą, jest mądra« – powtarzał w swoich niezliczonych publikacjach. Głosił ją z pasją i odwagą. Fascynował się głębią prawosławnej teologii. Szukał jedności Kościoła. Rozumiał wątpiących” – pisze o tym wybitnym teologu ks. Tomasz Jaklewicz. O „duchowej procesji” pisze z kolei Wiesława Dąbrowska-Macura. „Od prawie siedmiu wieków w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną uroczystością Bożego Ciała, ulicami miast i wsi przechodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Są one okazją do publicznego wyrażenia naszej wiary w prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii” – czytamy.

Idziemy

W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” rozmowa redaktora naczelnego ks. Henryka Zielińskiego z przewodniczącym KEP. „Jak Kościół w Polsce ma się odnaleźć w tegoroczne Boże Ciało, aby je dobrze przeżyć?” – mówi abp Stanisław Gądecki. Ponadto przeczytamy też o tym, jak parafie radzą sobie z utrzymaniem pracowników i różnych dzieł kościelnych w czasie, gdy przez wiele niedziel prawie nie było ofiar z tacy. Relację przygotowała Agnieszka Domańska.

Niedziela

W tym tygodniu w „Niedzieli” rozmowa z prezesem PKN Orlen. Daniel Obajtek tłumaczy, jak wyglądało zaangażowanie się firmy w walkę z koronawirusem. Tomasz Musiał pisze z kolei o filmach braci Sekielskich. Autor zaskakuje swoimi stwierdzeniami i zdaje się nie dostrzegać, jak potrzebną lawinę działań wywołały produkcje o pedofilii w polskim Kościele. „Triada Sekielskich układa się w pewną całość. W pierwszym filmie pokazali kilku księży. Teraz przyszła pora na tropienie biskupa. W trzeciej części zapowiadany jest atak na prawdziwą Skałę – św. Jana Pawła II” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o tym, jak pandemia koronawirusa może i powinna wpłynąć na nasze myślenie o parafii. „Parafie są lokalnymi kopalniami potencjałów wszelakich. Od wzajemnego wsparcia i dobrej komunikacji całej wspólnoty zależy, ile z nich będzie miało szansę rozwoju” – pisze Weronika Frąckiewicz. „Przekonanie, że przemilczanie zła może przynieść dobro, nie należy do rzadkości. Także w Kościele. Da się coś z tym zrobić?” – zastanawia się z kolei ks. Artur Stopka.

Tygodnik Powszechny

„Sytuacja osób bezdomnych podczas epidemii obudziła ludzką solidarność, ale wstydem dla naszego państwa jest to, że ono nie zrobiło nic” – mówi s. Małgorzata Chmielewska w rozmowie z Anną Goc, którą znajdziemy w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”. Józef Majewski pisze z kolei o Wacławie Hryniewiczu OMI. „Bez przesady można w nim widzieć najwybitniejszego polskiego teologa. Jego myśl pozostaje najbardziej pasjonującą współczesną polską propozycją teologiczną, rozpoznawalną w świecie. Żadna inna koncepcja nie budziła aż tyle podziwu, ale i sprzeciwu, uznania, ale i krytyki” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze