Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Od opublikowania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów na Twitterze i Facebooku raz po raz otrzymuję pytania, czy rodzice papieża rzeczywiście zasługują na miano świętych. Przecież jest wiele podobnych małżeństw, które nigdy nie będą mieć szansy wyniesienia na ołtarze. Czy więc proces beatyfikacyjny Wojtyłów rozpoczął się tylko dlatego, że są rodzicami Jana Pawła II? Czy nie jest to nadużycie?” – wyjaśnia w swoim tekście na łamach „Gościa Niedzielnego” Milena Kindziuk. W tygodniku znajdziemy również rozmowę Marcina Jakimowicza z o. Piotrem Jordanem Śliwińskim.
Idziemy
„Każda ofiara pedofilii, bez względu na osobę sprawcy, może liczyć na fachowe wsparcie prawników z Ordo Iuris” – o nowej inicjatywie w najnowszym numerze „Idziemy” mówi mecenas Magdalena Majkowska w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto przeczytamy też o tym, jak odróżnić grzech śmiertelny od powszedniego, jak często się spowiadać i jak uniknąć popadnięcia w skrupulanctwo. Mówi o tym misjonarz miłosierdzia ks. Robert Wielądek w rozmowie, którą przeprowadziła z nim Barbara Wiśniowska.
Niedziela
W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” przeczytamy o tym, co robi Kościół, aby rozwiązać problem pedofilii. „Nadużycia seksualne są jednym z najgorszych grzechów współczesnego świata. Choć statystycznie problem jest marginalny wśród duchownych, to nie można go lekceważyć, bo straci na tym cały Kościół, czyli wszyscy wierzący” – czytamy w tekście Artura Stelmasiaka. Przeczytamy również świadectwo Małgorzaty, która była wykorzystywana przez własnego ojca. „Kościół mnie uratował” – przyznaje kobieta.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” ks. Artur Stopka podejmuje temat laicyzacji. Publicysta analizuje, co pokazuje najnowszy komunikat Centrum Badania Opinii Społecznej, pokazujący religijność Polaków w ostatnich 20 latach. „Księża odprawiający Mszę św. w pustych kościołach lub w obecności wiernych, których można policzyć na palcach jednej ręki. Nie tylko gdzieś daleko, na Zachodzie, ale także w Polsce. To się stało. Czyżby spełniły się zapowiedzi części socjologów, którzy w latach 90. ubiegłego stulecia przewidywali taki rozwój wydarzeń w naszej ojczyźnie, prognozując gwałtowną laicyzację Polaków?” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Pandemia zdaje się podważać naszą niezbędność. Przypadki pedofilii ściągają nas z piedestału. Czy ksiądz ma przyszłość?” – zastanawia się ks. Andrzej Draguła w najnowszym „Tygodniku Powszechnym”. „Można by zaryzykować stwierdzenie, że poprzez wielotygodniowe obchodzenie się bez fizycznego uczestnictwa w liturgii sprawowanej przez księdza w jakimś sensie potwierdziła się jego niekonieczność” – czytamy. Artur Sporniak pisze z kolei, że „nauki przyrodnicze coraz częściej stają się probierzem dla teologicznych interpretacji”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |