Michał Jóźwiak: Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o prawdziwych i fałszywych objawieniach prywatnych i o posłuszeństwie proroków mówi o. Wit Piotr Chlondowski OFM w rozmowie z Jackiem Dziedziną. „Jednym z charyzmatów nadzwyczajnych jest charyzmat proroctwa. Polega on na pewnych natchnieniach, słowach, obrazach, myślach, które przychodzą z Bożej inspiracji. Tak samo jest z objawieniami prywatnymi, zjawieniami. Żadne natchnienia, światła od Boga, nie przynoszą niczego nowego, nie rozwijają jedynego Objawienia, ale są jedynie jego aktualizacją – w taki sposób nazywał je kard. Ratzinger” – czytamy.

Idziemy

„Bóg patrzy na twarz, nie na grzechy” – o swoim doświadczeniu z posługi jako posłany przez papieża Franciszka misjonarz miłosierdzia opowiada o. Michał Legan – paulin w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim. Ponadto na łamach tygodnika „Idziemy” trudną drogę do akceptacji przez Kościół kultu Bożego Miłosierdzia przypomina o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Niedziela

„Jak naprawdę wyglądał Jezus Chrystus? Czy miał w sobie to „coś”, co powodowało, że ludzie szli za Nim, czekając na każde słowo? Czy może miał wyjątkowo pociągającą aparycję? A może to nie było ważne, ważniejsze było to, co miał do przekazania, i cuda, które czynił?” – zastanawia się Tomasz Chojnacki w najnowszej „Niedzieli”. O kwestionowanej autentyczności Całunu Turyńskiego pisze z kolei bp Michał Janocha. „Niezależnie od wyników badań Całun Turyński jest najbardziej zagadkową i zdumiewającą relikwią chrześcijaństwa, obok której nie da się przejść obojętnie” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o tym, że dla wielu katolików żal doskonały, czy Komunia Św. duchowa są niewystarczające, aby czuć się blisko Boga. „Brak świątyni w zasięgu ręki to rodzaj kryzysu. Dotyka on wiary tych, którzy zabezpieczenie życia wiecznego widzieli w przyjmowaniu sakramentów. Zapewnienie o duchowym ich działaniu może im nie wystarczać” – pisze ks. Mirosław Tykfer. O tym, komu grozi schizma rozmawiają z kolei Monika Białkowska i ks. Henryk Seweryniak. „Jak dziś słyszę słowo »schizma«, to najczęściej od wieszczących upadek Kościoła i widzących w tym Kościele, Kościele papieża Franciszka, same ciemności. To właśnie oni mówią, że stoimy w obliczu schizmy. Czasem zwą ją schizmą pełzającą lub ukrytą” – mówi ks. Seweryniak.

Tygodnik Powszechny

„Nasza planeta i nasze życie na niej nie mają przyszłości, jeśli szybko czegoś nie zmienimy. A my nie umiemy wytrzymać nawet tego, że koronawirus odbiera nam przyszłość na kilka miesięcy” – mówi Ewa Bińczyk w rozmowie z Michałem Okońskim opublikowanej w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”. Michał Choduń zastanawia się z kolei nad tym, czy sytuacja pandemii nie wymusi zmiany finansowania Kościoła w Polsce. „Znaczne ograniczenie liczby uczestników mszy gwałtownie zmniejszyło wpływy z ofiar” – zauważa. „Większość parafii przez kilka miesięcy będzie utrzymywać się z pieniędzy zgromadzonych podczas kolędy. Kryzys jednak już dotyka te biedniejsze, żyjące z miesiąca na miesiąc. Zapowiadają go też nerwowe działania niektórych biskupów” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze