fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” rozmówcą Aleksandry Pawlickiej jest o. Krzysztof Mądel SJ. „W nagonce na osoby nieheteronormatywne padło tak wiele nieludzkich i niegodnych słów ze strony Kościoła, że należy tym bardziej być wyrozumiałym dla każdego, kto tymi słowami został skrzywdzony” – mówi jezuita. „Kościół przeżywa kolejny etap kryzysu i szukania swojej tożsamości. W części, i to raczej znaczącej, nie przyzwyczaił się do czasów wolności. Decyzje podejmują ludzie, których myślenie ukształtowała miniona epoka. Nie odnaleźli się w nowej rzeczywistości, żyją we własnym świecie, trochę sztucznym i dość powierzchownie zajmującym się problemami współczesnego świata” – czytamy.

Wprost

O przygotowaniach do początku roku szkolnego w czasie pandemii na łamach internetowego tygodnika „Wprost” mówi Przemysław Staroń, psycholog, nauczyciel, trener, Nauczyciel Roku 2018. „Z każdym zapewnieniem czuję coraz większy lęk. Myślę sobie, że rządzący naprawdę nie panują nad sytuacją – i że mamy do czynienia z zasadą: im bardziej ktoś uspokaja na siłę, tym bardziej próbuje zatuszować fakty” – podkreśla Staroń. Marta Smith pisze z kolei o niepewnej przyszłości gotówki. „W czasach, gdy wolności, które wydawały nam się absolutnie podstawowe zostają tymczasowo zawieszone, kamery przemysłowe śledzą każdy nasz ruch, a w mediach społecznościowych coraz częściej pojawia się cenzura, gotówka pozostaje bastionem wolności”.

Do Rzeczy

„Abraham Lincoln bardzo by się̨ zdziwił, gdyby wiedział, że półtora wieku po zniesieniu niewolnictwa, co w dużym czy wręcz decydującym stopniu było jego zasługą, potomkowie niewolników zechcą strącić go z cokołu. W epoce burzycieli pomników wszystko jest jednak możliwe. Nawet to, że abolicjoniście zarzuca się rasizm” – pisze Teresa Stylińska na łamach „Do Rzeczy” w tekście „Czarne i białe w oparach absurdu”. Przeczytamy również rozmowę z byłym wiceministrem sprawiedliwości. „Polska musi stanąć na czele kontrrewolucji kulturowej w Europie” – przekonuje Patryk Jaki, europoseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z Jackiem Przybylskim.

Polityka

W „Polityce” przeczytamy o rozpoczynającym się roku szkolnym i problemach, które mogą się pojawić wcześniej, niż wszystkim się wydaje. „Start jakoś powinien się udać. Ale dalsza praca szkół na zasadach wytyczonych przez MEN oznacza jedno: powrót lockdownu. Może będzie on nieformalny, rotacyjny, ale zacznie się raczej prędzej niż później” – pisze Joanna Cieśla. Przeczytamy również rozmowę Jerzego Baczyńskiego z Donaldem Tuskiem. „Wszędzie obserwujemy awans ruchów politycznych wyrastających z narodowo-populistycznych sentymentów i resentymentów, radykalnie prawicowych, alternatywnych wobec tradycji oświeceniowo-liberalnej. To nie jest specyficznie polski problem, Trump, brexit to przykłady bardziej spektakularne, a podobnych przypadków jest przecież więcej” – mówi były premier.

Sieci

W najnowszym numerze „Sieci” znajdziemy komentarz do sytuacji w radiowej Trójce. Ponadto Konrad Kołodziejski w artykule „Celebryci wychodzą z roli” analizuje powszechne ostatnio zaangażowanie celebrytów w świat polityki. „Artyści w Polsce przyzwyczaili się do tego, że występują w roli sumienia narodu. Rzeczywiście miało to znaczenie w okresie Peerelu, kiedy wielu z nich, angażując się po stronie wolności, dodawało swoimi rolami otuchy publiczności. Jednak Peerel skończył się 30 lat temu i dziś zaangażowanie polityczne nie ma już tego wymiaru co kiedyś. Jest po prostu agitacją za lub przeciw” – uważa Konrad Kołodziejski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze