fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Na forach prawicowych mediów pojawiły się setki komentarzy, których autorzy otwarcie wezwali polski Kościół do wypowiedzenia posłuszeństwa papieżowi. Internetowi schizmatycy ogłaszali, że Bergoglio jest heretykiem” – pisze Cezary Michalski w „Newsweeku”. Przeczytamy również o bezsenności. „Pacjenci wracają i mówią, że się nie poprawia. Chcą wziąć tabletkę, nie dokonując żadnej zmiany w sobie. A problemy ze snem często zwiastują początek depresji” – mówi psychiatra Piotr Wierzbiński.

Wprost

„Przedsiębiorcy chcą czasowego zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Miałby on obowiązywać do końca pandemii i chwilę po niej. Przepisy mogą być procedowane już za maksymalnie dwa miesiące” – zaznacza Paweł Bednarz w internetowym tygodniku „Wprost”. „O tym, że polskie rolnictwo jest zdrowe, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że frytki sprzedawane we wszystkich restauracjach McDonald’s w Polsce są produkowane z rodzimych ziemniaków. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko nad Wisłą. W 11 krajach Europy, w których sieć prowadzi swój biznes, również można zjeść polską frytkę” – donosi publicysta w kolejnym swoim tekście.

Do Rzeczy

„Sam Michał Sz. »Margot« nie jest może aż tak ciekawą postacią jak to, co się wokół niego stało” – tłumaczy Rafał Ziemkiewicz zapowiadając tytułowy artykuł w nowym numerze „Do Rzeczy”. W tekście „Wstyd być tak głupim” Ziemkiewicz opisuje zaangażowanie liberalno-lewicowej elity w kampanię „solidarności z »Margot«”. „Czterdzieści lat temu doszło do konfliktu Kuronia z Wałęsą. Bez tego zajścia trudno rozumieć podziały, które zachowały się do dziś, i rolę samego Wałęsy” – pisze Piotr Semka w tekście „Zapomniany pucz”.

Polityka

W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o trwającej pandemii koronawirusa. „Do kwarantanny koronawirusowej Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Niemal każdy zna kogoś, kto się o nią otarł. Jednak wirus – latem buńczucznie odwołany przez rządowych prominentów – bije rekordy zakażeń i właśnie mierzy się ze szkołami pełnymi dzieci. W rok szkolny Polacy wchodzą z pytaniem: czy wszyscy pójdziemy na kwarantannę?” – zastanawia się Marcin Kołodziejczyk.

Sieci

Marek Pyza i Marcin Wikło na łamach „Sieci” w artykule „Bagaż dyplomatyczny” analizują zachowanie polskich dyplomatów i mediów względem niemieckiego urzędnika, który ostatecznie otrzymał zgodę na piastowanie swojego urzędu w Polsce. Sporo emocji wzbudza fakt, że von Loringhoven to nie tylko wytrawny dyplomata, ale także były wiceszef niemieckiego wywiadu BND oraz syn wysokiego oficera Wehrmachtu, współpracownika Hitlera. Z tekstu dowiadujemy się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych celowo zwlekało ze swoją decyzją. „Długotrwały dialog ze stroną niemiecką był konieczny, aby mieć pewność, że nasi partnerzy rozumieją polską wrażliwość wynikającą z niezabliźnionej rany i zbrodni II wojny światowej oraz z faktu, że cały czas kwestia odkupienia win, zadośćuczynienia i stanięcia w prawdzie nie jest jeszcze, z polskiej perspektywy, sprawą zamkniętą” – cytują autorzy wypowiedź wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze