fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy o sytuacji epidemicznej w Polsce. Czy rząd jest przygotowany na drugą falę pandemii? „Walkę z pandemią PiS podporządkowało interesom politycznym. Zamiast determinacji i skutecznej strategii po stronie władzy są niekompetencja, dezinformacja i strach” – uważają Mariusz Kowalczyk i Aleksandra Pawlicka. Małgorzata Święchowicz pisze z kolei o sukcesie Igi Świątek. „Znawcy nie mają wątpliwości. Taka dziewczyna jak Iga rodzi się raz na milion. Umie trafić piłką dokładnie tam, gdzie chce, w sposób, jaki chce. O to, jak ciężko pracowała na sukces i jaka jest gdy zejdzie z kortu zapytaliśmy jej ojca, znajomych, nauczycieli i byłych trenerów” – czytamy.

Wprost

W rozmowie z internetowym tygodnikiem „Wprost” Robert Biedroń opowiada o tym, co działo się z nim przez ostatnie miesiące. Odnosi się też do nominacji nowego ministra edukacji, Przemysława Czarnka i mówi, co zrobiłby będąc na miejscu prezydenta Andrzeja Dudy. Przeczytamy również komentarz do zmian w rządzie. „Decyzja o powołaniu Przemysława Czarnka na ministra edukacji została ogłoszona w dniu, w którym kraj obiegła wieść o samobójstwie siódmoklasistki z Kozienic, dręczonej w szkole z powodu orientacji seksualnej” – pisze Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” Paweł Lisicki komentuje nową encyklikę papieża Franciszka. „Ta najnowsza encyklika Franciszka miała być swoistym podsumowaniem całego pontyfikatu papieża Argentyńczyka. I tak można ją chyba traktować: każdy czytelnik odnajdzie w niej wiele wątków znanych z wcześniejszych papieskich wystąpień. Większość liberalnych mediów chwali jej tekst i twierdzi, że Franciszek znowu okazał się właściwym prorokiem dla naszych czasów. Jednak, obawiam się, podobnie jak w przypadku wcześniejszych dokumentów również we Fratelli tutti jest wiele wątków co najmniej osobliwych. Na pewno czymś zaskakującym musi być odwołanie się na samym początku tekstu do osoby św. Franciszka z Asyżu jako tego, który był symbolem dialogu i porozumienia” – czytamy.

Polityka

W „Polityce” pojawia się w tym tygodniu temat negocjacji Stolicy Apostolskiej z Chinami. „Dyplomacja papieska od lat próbuje się ułożyć z ChRL w kluczowej dla Kościoła sprawie nominacji biskupich. W 2018 r. Watykan zawarł tymczasowe (ad experimentum) porozumienie z Pekinem dotyczące tej kwestii. Wygasa ono 22 października. Chodzi o to, by Watykan miał wpływ na to, kto zostaje biskupem i – jak podkreślano – nie jest to zmowa ponad głowami chińskich katolików, a jedynie troska o ich dobrostan duszpasterski. Konserwatywny papież senior Benedykt XVI porozumienie poparł” – czytamy.

Sieci

W artykule „Niebezpieczna bezsilność” Jan Rokita omawia obecną sytuację w Polsce w związku z jesiennym rzutem pandemii koronawirusa. Opisuje, jakie zasady przyjęły inne państwa. „Italia przedłuża stan wyjątkowy do przyszłego roku (…). Stan wyjątkowy wprowadzają Słowacja i Czechy – kraje sąsiedzkie, które wiosenne uderzenie zarazy przeszły zaskakująco łagodnie (…). Europejscy przywódcy, pomimo katastrofalnych doświadczeń ze skutkami wiosennego lockdownu, znów boją się koronawirusa bardziej nawet niźli gniewu swoich wyborców” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze