fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy oczywiście o protestach społecznych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, ale także o politycznym kontekście tych wydarzeń. „Jarosław Kaczyński dał zielone światło dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, bo wystraszył się spisku twardogłowych w Zjednoczonej Prawicy. Nie przewidział jednak skali protestów, a teraz ma pretensje do Przyłębskiej i Morawieckiego” – uważa Renata Grochal. Aleksandra Pawlicka komentuje z kolei rolę Kościoła z obecnej dyskusji na temat aborcji.

Wprost

„Nie podobają mi się tłumaczenia hierarchów kościelnych, którzy przekonują, że nie mają wpływu na nasze prawodawstwo. To bzdura. Nie podoba mi się zakłócanie mszy św. To zdziczenie. Coraz mniej mi się w ogóle podoba i coraz bardziej czuję się osamotniony” – pisze Dariusz Grzędziński. „Władzy nie zmieniamy, tańcząc na ulicy. Robi się to co cztery lata przy urnach wyborczych. To dotyczy zarówno tych, którzy nienawidzą PiS, jak i tych, którzy chcieliby, żeby obecna władza rządziła w nieskończoność. Od polityków trzeba wymagać kreatywności w miejscach, gdzie tworzy się prawo, wrażenia z ulicznych protestów nie dają dodatkowych punktów” – czytamy.

Do Rzeczy

„Zdumiewająca jest obecność na protestach w obronie prawa do aborcji zwłaszcza tych matek, które słyszały bicie serca swojego dziecka już od szóstego tygodnia ciąży, a mimo to walczą, by takie dzieci nie były nazywane dziećmi i by można je było pozbawiać życia w majestacie prawa” – podkreśla Kamila Baranowska w tekście „Był sobie człowiek”. „Niszczenie kościołów i wulgarne hasła protestów pod egidą Strajku Kobiet nie powinny nikogo dziwić. To nigdy nie był romantyczny ruch zjednoczonych pań wyposażonych w parasolki, jak chcieli go widzieć niektórzy” – przekonuje z kolei Agnieszka Niewińska.

Polityka

Temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego także w najnowszej „Polityce” trafił na okładkę. „Trybunał Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja ciężko uszkodzonego płodu jest niezgodna z konstytucją. Politycy PiS rękami sędziów załatwili jeden problem. Mają kolejny: wojnę ze społeczeństwem” – uważa Ewa Siedlecka. Łukasz Wójcik pisze z kolei o słowach papieża Franciszka na temat związków homoseksualnych. „Franciszek znów zaskoczył. W zeszłym tygodniu reżyser Jewgienij Afiniejewski pokazał dokument „Francesco”, w którym papież wypowiada się na szereg tematów społecznych i obyczajowych. W tym również o związkach partnerskich, używając hiszpańskiego sformułowania convivencia civil. I wybuchła burza, bo zanim teolodzy zaczęli analizować słowa Franciszka na tle nauczania Kościoła katolickiego, sprawa trafiła na Twittera i telewizyjne paski – jeden z nich nazwał papieża „gejpasterzem” – czytamy.

Sieci

Wrzenie ulicy w ostatnim tygodniu pokazało, że demonstrantom nie chodzi tylko o wyrok Trybunału Konstytucyjnego i zakaz aborcji eugenicznej. „Chcą zniszczyć tożsamość narodową, rozbić rodziny, wprowadzić ludzi w przestrzeń materializmu, konsumpcjonizmu, hedonizmu, nihilizmu” – mówi na łamach nowego numeru tygodnia „Sieci” Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i szef Straży Narodowej. Konrad Kołodziejski w artykule „Mocne uderzenie” zastanawia się nad przyczynami wysokich wzrostów zakażeń koronawirusem w Polsce. Jest zaniepokojony, że najgorsze dopiero przed nami, gdyż teraz przyjdzie nam się zmierzyć z kolejnym uderzeniem choroby z powodu licznych demonstracji na ulicach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze