fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Mateusz Wojtalik odnosi narodziny Jezusa do aktualnej dyskusji na temat prawa aborcyjnego w Polsce. To analogia niekoniecznie trafna i niekoniecznie smaczna. „Nie wiadomo, jak wyglądały narodziny Jezusa. Ale gdyby były podobne do innych ówczesnych i pojawiłyby się komplikacje, położne skupiłyby się na ratowaniu życia Marii” – czytamy.

Wprost

„Życie stało się nieprzewidywalne. To, co było łatwo zaplanować rok temu, dziś jest niemal niemożliwe. Rok 2021 będzie podobny, trudny. Ale żeby go przetrwać i utrzymać się przy władzy, trzeba być bardzo otwartym, analitycznym i elastycznym. Zakotłuje się w Zjednoczonej Prawicy, ale bez skłonności do politycznego samobójstwa” – prognozuje były prezydent Aleksander Kwaśniewski na łamach tygodnika „Wprost”.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” przeczytamy rozmowę z metropolitą krakowskim. Abp Marek Jędraszewski uważa, że „wobec Jana Pawła II uruchomiono podobny mechanizm do tego, który w latach 60. ubiegłego wieku zastosowano wobec Piusa XII”. „Jednym z przejawów dramatycznego kryzysu Kościoła jest dopatrywanie się̨ podobieństw między surowym pokutnikiem z Asyżu a księdzem, który porzucił sutannę̨, »problem celibatu» zaś́ rozwiązał, żeniąc się̨ ze zbiegłą mniszką” – pisze z kolei Grzegorz Kucharczyk w artykule „Święty na miarę naszych potrzeb”.

Polityka

„Jezus był wędrownym kaznodzieją, za którym szły gromady biednych i wykluczonych. Nie był katolikiem, biskupem, kardynałem czy papieżem. Był żydowskim nauczycielem gotowym do krytyki ówczesnego judaistycznego establishmentu. Nie był rewolucjonistą politycznym ani przywódcą niepodległościowego buntu przeciwko okupacji Izraela przez Rzymian. Głosił nowe prawo, nakazujące miłować bliźniego, oraz nadejście »królestwa Bożego«. Maluczcy mieli w nim znaleźć bezpieczeństwo i godność. Jego kazania i cuda gromadziły wokół niego ludzi, którzy czuli się „gorszym sortem” i szukali sprawiedliwości” – charakteryzuje Jezusa na łamach światecznego wydania „Polityki” Adam Szostkiewicz.

Sieci

W najnowszym wydaniu „Sieci” wywiad z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen, któremu redakcja tygodnika przyznała tytuł Człowieka Wolności 2020 roku. Prezes największego koncernu multienergetycznego w Polsce mówi o zakupach i inwestycjach, atakach, które za tym idą, i pilnych wyzwaniach dla Polski. „Nie kolekcjonuję tytułów, nie pcham się na stanowiska. Dostaję zadania i je realizuję. Mam 45 lat, pracowałem w samorządzie, ale i w prywatnym biznesie, w polityce, wszędzie z pełnym zaangażowaniem i pokorą, starając się być fair wobec ludzi” – przekonuje prezes PKN Orlen.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze