Fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Muzułmański Związek Religijny w RP ma już 95 lat; to najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu

W poniedziałek mija 95. rocznica utworzenia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. W założeniu miała ona zajmować się problematyką religijną, współcześnie MZR działa również na rzecz kultury czy oświaty polskich Tatarów.

Do powołania Związku doszło w czasie Wszechpolskiego Zjazdu Delegatów Gmin Muzułmańskich, który 28-29 grudnia 1925 roku odbył się w Wilnie.

Sami przedstawiciele MZR szacują, że należy do niego obecnie ok. 5 tys. osób, głównie polscy Tatarzy tradycyjnie wyznający islam, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.

>>> Islam. Święto Eid-al-Adha [GALERIA]

Jak przypomina historyk tatarskiego pochodzenia, dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku, powstanie w 1925 roku w Wilnie Muzułmańskiego Związku Religijnego było też konsekwencją odzyskania przez Polskę niepodległości w sytuacji, gdy polscy muzułmanie znajdowali się na terenach różnych zaborów.

„Powstał pomysł, aby tych muzułmanów jakoś zjednoczyć” – powiedział PAP dr Konopacki zaznaczając, że nie była to inicjatywa samej społeczności, a ówczesnego ministerstwa wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Bohoniki, (gmina Sokółka). Fot. PAP/Artur Reszko

Nawiązując do jubileuszu 95-lecia działalności MZR jego obecny przewodniczący mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że działalność współcześnie jest zupełnie inna, niż wtedy, gdy organizacja powstawała. „Najważniejszą wytyczną dla Związku, jak i dla mnie osobiście, jest przetrwanie tożsamości etnicznej, religijnej w społeczności tatarskiej, edukacja dzieci i młodzieży oraz dbanie o nasze świątynie i miejsca kultu, miejsca pamięci” – powiedział PAP.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze