Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
Papież Franciszek pozbawił Sekretariat Stanu praw do zarządzania finansami Watykanu. To trzęsienie ziemi. „Z najpotężniejszej instytucji w Stolicy Apostolskiej pozostanie jedynie godło i kilka biurek. Sekretariat Stanu jeszcze nigdy nie upadł tak nisko. A w najbliższej przyszłości jego reputacja i znaczenie mogą jeszcze bardziej ucierpieć” – podkreśla na łamach „Newsweeka” znany watykanista Sandro Magister, a sprawę opisuje Maciej Nowicki.
Wprost
„Zapytaliśmy ekonomistów o prognozy i największe wyzwania w 2021 roku. Wszyscy są zgodni: To pierwszy kryzys w XXI wieku, w którym stan gospodarki tak bardzo jest uzależniony od rozwiązań medycznych” – pisze Paweł Bednarz w najnowszym numerze internetowego tygodnika „Wprost”. „Rok 2021 wcale nie zapowiada się tak różowo, jak byśmy sobie tego życzyli. Ani pandemia, ani inne problemy, targające światem nie skończą się przecież tylko dlatego, że w naszych kalendarzach zmieni się jedna cyfra” – uważa z kolei Jakub Mielnik.
Do Rzeczy
Jacek Przybylski na łamach „Do Rzeczy” analizuje sytuację w Stanach Zjednoczonych po ostatnich zamieszkach. „Republikanie przegrali w swoim bastionie kluczową bitwę o Senat. Demokraci pierwszy raz od dekady mają więc pełnię władzy ustawodawczej i mogą łatwiej forsować nawet najbardziej radykalne projekty ze swojej lewicowej agendy” – czytamy. „Cztery ofiary śmiertelne, 14 rannych policjantów, unieszkodliwione dwa ładunki wybuchowe, ewakuowani parlamentarzyści, godzina policyjna na ulicach stolicy. Przez ostatnie dekady podobnej treści komunikaty mogły towarzyszyć przejęciu władzy w krajach afrykańskich lub azjatyckich” – zauważa Przybylski.
Polityka
W najnowszym numerze „Polityki” znajdziemy między innymi analizę tego, jaki polityczny plan przygotowuje Szymon Hołownia. „Przed Szymonem Hołownią wyzwanie życia: wejść na trwałe do pierwszej ligi polskiej polityki. Punkt startowy ma niezły – całkiem spore notowania i, jak pokazują rankingi, duże społeczne zaufanie. Czy da radę?” – zastanawia się Ryszard Łuczyn.
Sieci
W artykule „Żałosny spektakl” Marek Pyza i Marcin Wikło omawiają głośną sprawę szczepień wykonanych poza kolejnością, m.in. przez grono celebrytów. Autorzy zauważają: „To oni zazwyczaj szafują opowieściami o potrzebie wspólnoty w obliczu rzekomo zagrożonej demokracji […]. W rzeczywistości okazują się małymi ludźmi, którzy w momencie prawdziwego sprawdzianu z solidarności poszli utartym jeszcze w PRL szlakiem tych, którym wolno więcej. Pragnienie równości prysło wraz z możliwością wepchnięcia się w kolejkę po szczepionkę” – czytamy na łamach „Sieci”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |