fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy między innymi o sytuacji na polskiej scenie politycznej, na której doszło w ostatnim czasie do ciekawych przetasowań. „Lewica jednym ruchem wybawiła PiS z kłopotów, rozwalając ideę zjednoczonej opozycji i negocjacje samorządów z rządem w sprawie Funduszu Odbudowy. Czy jej elektoratowi to się spodoba?” – o tym pisze Renata Grochal. „W kilka dni Jarosław Kaczyński zachował kontrolę nad obozem władzy i podzielił opozycję” – komentuje z kolei Cezary Michalski.

Wprost

Okazuje się, że zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19 spada u młodych ludzi. „Każdy kolejny rocznik mniej chętnie zapisuje się na szczepienia i korzysta ze szczepionek” – wynika z rządowych danych, które publikuje internetowy tygodnik „Wprost”. „Osoby po 70. roku życia są zarejestrowane bądź zaszczepione w 71%, natomiast 50-latkowie jedynie w 38%. Z kolei osoby w wieku 46 lat zapisały się lub zaszczepiły jedynie w 33%” – analizuje Joanna Miziołek.

Do Rzeczy

„W Kościele katolickim w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wypowiedziano posłuszeństwo Stolicy Apostolskiej. Mimo wyraźnego zakazu Watykanu biskupi z tych krajów deklarują, że błogosławią i będą błogosławić związki gejowskie” – informuje Paweł Chmielewski na łamach „Do Rzeczy”. „Tradycyjne wspólnoty katolickie zwiększyły w dobie pandemii swoją rozpoznawalność i oddziaływanie. Mniejszości wygrały w różnych krajach sądowe batalie o swobodę kultu w kontekście restrykcji. A polski Episkopat zauważył pociąg młodego pokolenia katolików do tradycyjnej liturgii łacińskiej” – zauważa z kolei Wojciech Golonka.

Polityka

O stopniowym powrocie do normalności pisze w najnowszej „Polityce” Martyna Bunda. „Tuż po majówce zaczyna się wielkie odmrażanie gospodarki. Sklepy, restauracje, fryzjerstwo, kosmetyka, siłownie, kultura wychodzą z zamknięcia. Oraz z podziemia” – czytamy. „W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie” – zauważa z kolei Paweł Reszka.

Sieci

Konrad Kołodziejski w artykule „Pandemia spisków” na łamach „Sieci” porusza kwestię teorii spiskowych związanych z pandemią. „Rosnąca nieufność wobec oficjalnego przekazu sprawiła, że pojawił się alternatywny obieg informacyjny (czy może dezinformacyjny), który zdominowały teorie spiskowe. Wielokrotnie powielane podważają oficjalnie publikowane dane. Podejmowane próby cenzury jedynie dodają teoriom spiskowym wiarygodności w oczach ich odbiorców. Jednocześnie Kołodziejski podkreśla: Pandemia nie jest wymysłem, ale z pewnością jest używana jako pretekst do przemeblowania świata i skoku na kasę. Jeśli więc ktoś jest winien słabości liberalnego państwa, to przede wszystkim sami liberałowie. Inni jedynie tę słabość wykorzystują” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze