fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego twierdzą, że w przeddzień Okrągłego Stołu liderzy opozycji solidarnościowej zdradzili Polskę, gdyż podczas spotkań w Magdalence pili wódkę z „czerwonymi”. Wśród pijących był też Lech Kaczyński, ale okazuje się, że Jarosław – dzisiejszy wicepremier ds. bezpieczeństwa – miał w latach 1989-1990 jeszcze bardziej „czerwonego” kompana od butelki. Prosto z Moskwy” – pisze Tomasz Piątek w „Newsweeku”. Jarosław Kaczyński twierdzi, że o tych rozmowach poinformował Urząd Ochrony Państwa. Szef UOP Andrzej Milczanowski temu zaprzecza.

Wprost

W najnowszym numerze tygodnika „Wprost” przeczytamy wywiad z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. „Wśród możliwości dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego. Dla jednych jest to być może nie do przyjęcia, ale można z tego skorzystać. Nawet w Niemczech nie jest tak, że można powiedzieć: chcę mieć aborcję i się ją dostaje. Nie. Trzeba mieć rozmaite zaświadczenia. Jeżeli ktoś na skutek nieszczęść bywa często na cmentarzu, tak jak ja, to widzi, jak dużo jest grobów dzieci, z napisem: „Żył jeden dzień, dwa, trzy”. Wynika z tego, że są matki, które takie dzieci rodzą. Czasem może nie wiedząc, co się wydarzy. Ale to ich decyzja” – mówi prezes partii rządzącej.

Do Rzeczy

„Po ostatnim wywiadzie, którego o. Adam Szustak udzielił na Youtube, trudno jest zrozumieć, dokąd zmierza ten prawdopodobnie najpopularniejszy polski kaznodzieja” – pisze Tomasz Rowiński. Dominikanin za sprawą wywiadu, którego udzielił Karolowi Paciorkowi znalazł się nawet na okładce tygodnika „Do Rzeczy”. „Podczas wywiadu na kanale YouTube „Imponderabilia” – większa liczba odbiorców miała okazję poznać o. Adama, ale w innej roli. Jako kapłana bez specjalnego uzasadnienia atakującego biskupów i okraszającego swoje niezrozumiałe złości wulgaryzmami” – uważa dziennikarz.

Polityka

„Akcja szczepień przeciw Covid-19 prowadzona jest teraz w Polsce pod hasłem „Ostatnia prosta”, a od 17 maja na zastrzyk mogą się rejestrować już także 16- i 17-latki. Harmonogram zapisów jest więc otwarty dla wszystkich roczników kwalifikujących się obecnie do szczepienia. „Ostatnia prosta” to jednak długa droga, w dodatku – pod górkę. Stan na końcówkę maja mamy następujący: ok. 5,5 mln osób jest w pełni zaszczepionych, czyli przyjęło obie dawki szczepionki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson” – pisze Aleksandra Żelazińska.

Sieci

Ogłoszenie Polskiego Ładu wywołało komentarze, że propozycja rządu uderzy w klasę średnią. Konrad Kołodziejski w artykule „Klasa średnia, czyli kto?” zastanawia się, czym jest klasa średnia w Polsce i jaka jest jej kondycja. Odwołuje się do badań przeprowadzonych w 2019 r. przez Polski Instytut Ekonomiczny. „klasę średnią definiuje się według dwóch kryteriów. Pierwsze to kryterium dochodowe, zgodnie z którym o przynależności do klasy średniej decydują dochody rozporządzalne w wysokości od 1,5 tys. do 4,5 tys. zł na jednego członka rodziny. […] Drugie kryterium ma charakter zawodowy (klasa średnia w rozumieniu społecznym). Zgodnie z nim do klasy średniej zaliczają się m.in. osoby samozatrudnione, menedżerowie niższego szczebla oraz pracownicy umysłowi wykonujący – jak to wdzięcznie nazwano – pracę rutynową, a zatem rozmaici urzędnicy, obsługa firm itp. […] Oba kryteria nie są z sobą tożsame” – zwraca uwagę dziennikarz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze