fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy.

Newsweek Polska

Na okładce najnowszego numeru „Newsweeka” jest Mariusz Kamiński. Tygodnik poświęca mu spory tekst, w którym Renata Grochal analizuje jego znaczenie na polskiej scenie politycznej. „Mariusz Kamiński jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego. O jego wyjątkowej pozycji świadczy liczba funkcji, które powierzył mu nieufny z natury prezes PiS. Jest szefem MSWiA, koordynatorem służb specjalnych, wiceprezesem PiS, prezesem mazowieckich struktur partii i posłem” – czytamy.

Wprost

Sześciolatek z depresją? To dzieje się naprawdę. „Najmłodsze dziecko z depresją ma dwa lata” – alarmuje Paulina Socha-Jakubowska. „Kończy się szkoła, dzieci będą siedzieć w czterech ścianach, a właśnie te cztery ściany często są czynnikiem generującym pogłębianie się depresji i zaburzeń lękowych. To zaś może wiązać się z pojawieniem się myśli samobójczych” – mówi na łamach „Wprost” psycholog Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”, która prowadzi program bezpłatnej zdalnej pomocy dzieciom z podejrzeniem depresji.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” tematem numer jeden jest prognoza dotycząca tego, co czeka nas po pandemii, a właściwie jakie skutki polityczne spowoduje COVID-19. „WHO powołała panel ekspertów, który miał podsumować pandemię COVID-19. Zamiast oceny działań dostaliśmy dokument z ogólnikami, który postuluje utworzenie sanitarnego giganta, mającego władzę nad wszystkimi rządami” – pisze Wojciech Golonka w tekście „Nadchodzi globalny sanitaryzm”. „Eksperci zapowiadają kolejne fale, rządzący rozważają dalsze lockdowny, rodzice, dzieci i studenci wciąż nie mają pewności co do trybu nauczania po wakacjach, a główny temat mediów to wariant Delta – kolejna twarz koronawirusa. COVID-19 pozostaje wszechobecny, podobnie jak niepewność, a jednak opublikowany 12 maja oficjalny międzynarodowy audyt w tej kwestii, wskazujący przyczyny i perspektywy, przeszedł w Polsce bez echa. Tymczasem jest się czemu przyglądać, wszak raport „Aby COVID-19 był ostatnią pandemią” postuluje między innymi przejęcie w naszym kraju władzy epidemiologicznej przez WHO, a przede wszystkim wprowadzenie zalążku rządu światowego” – czytamy.

Polityka

„Toczy się i nabiera ciężaru afera mailowa, którą władza chce przykryć łatką rosyjskiej napaści. Ale to urzędnicy PiS niekompetencją i lekceważeniem reguł mogli zaatakować sami siebie i całe państwo” – uważa Marek Świerczyński. Ponadto redakcja „Polityki” przygląda się też sytuacji demograficznej. „Rząd stosuje metodę kija i marchewki, by nakłaniać Polki do macierzyństwa i zatrzymać zapaść demograficzną. A mimo to w ubiegłym roku urodziło się o 20 tys. mniej dzieci niż w rok wcześniej” – czytamy.

Sieci

„Będą mieć większą pewność, że za ich plecami nie będą przekazywane treści, których nie akceptują. Bez zgody kuratora nic poza podstawami programowymi przekazywane nie będzie” – mówi prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w rozmowie z Dorotą Łosiewicz na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”. „Receptą jest wychowanie na wartościach, a nie nihilizm i etyka „róbta, co chceta”. Nie ma wolności bez odpowiedzialności. (…) Mamy dziś problem oderwania młodzieży od wartości i serwowania kłamstwa pod postacią prawdy, a zła pod płaszczykiem dobra. (…) Często się zastanawiam, dlaczego ludzie zamiast mówić prawdę, wolą wejść do szafy i siedzieć cicho. Jeśli przemilczymy zło, to ono będzie się rozprzestrzeniać, a zło rozprzestrzenia się dlatego, że ludzie dobrzy są bierni” – podkreśla minister Czarnek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze