fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy.

Newsweek Polska

W najnowszym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy rozmowę z ojcem prezydenta Andrzeja Dudy. „Weszliśmy do Unii, żeby osiągać wspólne korzyści, a nie żeby nam ktoś dyktował, co to jest rodzina czy kto ma być sędzią w Polsce. Z czasem każdy człowiek się zacznie zastanawiać, czy obecność w takiej Unii ma sens” – mówi Jan Duda w rozmowie z Renatą Grochal.

Wprost

W tygodniku „Wprost” tematem numer jeden jest problem samobójstw wśród mężczyzn. Badania pokazują, że mężczyźni rzadko szukają pomocy, kiedy naprawdę tego potrzebują. „W Europie mężczyźni średnio cztery razy częściej popełniają samobójstwo niż kobiety. W Polsce ponad sześciokrotnie częściej. Dlaczego mężczyźni, zwłaszcza w Polsce, są bardziej skłonni do odebrania sobie życia? – Po kilkudziesięciu latach doświadczenia wiem, że mężczyźni nie lubią przyznawać się do problemów, mówić o nich i szukać pomocy” – mówi profesor Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Do Rzeczy

Do publikowania tekstów na łamach „Do Rzeczy” po ciężkim zachorowaniu na Covid-19 wraca Piotr Semka. „Można długo się spierać, czy kształt beatyfikacji był wynikiem wyraźnych instrukcji Stolicy Apostolskiej czy decyzji kurii metropolitalnej w Warszawie. Faktem jest, że styl jej przeprowadzenia zdziwił i zaniepokoił wielu wiernych” – pisze w swoim najnowszym tekście. „Zgłosiłem się do lokalnego oddziału FBI. Po nagrodę pieniężną. Wskazałem im miejsce pobytu przestępcy poszukiwanego międzynarodowym listem gończym” – czytamy z kolei w korespondencji z USA Wojciecha Cejrowskiego.

Polityka

„Protestują lekarze, rezydenci, ratownicy medyczni, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy sądów. Chodzi o pensje, ale też o pryncypia – bylejakość ochrony zdrowia czy upartyjnianie szkół. Rząd próbuje protesty ignorować” – piszą na łamach „Polityki” Zbigniew Borek i Agnieszka Sowa. W tygodniku przeczytamy również o głośnej rezygnacji 51-letniego biskupa Xaviera Novella.

Sieci

Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiej, na łamach „Sieci” w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi zauważa, że Unia Europejska przeżywa zdecydowanie gorszy moment, który ma swoje uwarunkowania w kilku decyzjach politycznych. „Brytyjczycy wyszli z UE, oczywiście m.in. także ze względu na ustrojowe uzurpacje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W końcówce opinia publiczna w tamtej debacie koncentrowała się na kwestiach migracyjnych, one także były dla Londynu ważne, podobnie niemożność zablokowania wyboru Junckera na przewodniczącego Komisji, ale w gruncie rzeczy przeważyły kształt i ewolucja ustroju UE. Brytyjczycy czuli się wypychani, kiedy inni – naginając traktaty – przejmowali coraz więcej władzy. Stała się w efekcie rzecz zła, brexit, który dramatycznie osłabił Unię, zmienił w niej układ sił, naruszył równowagę polityczną i instytucjonalną, a nam, Polsce, bardzo zaszkodził” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze