fot. youtube

Niemcy: w obradach Konferencji Biskupów po raz pierwszy uczestniczy świecka kobieta

Katoliccy biskupi Niemiec rozpoczynają dziś tradycyjne ogólne zebranie jesienne w Fuldzie. Uczestniczy w nim 68 kardynałów, biskupów diecezjalnych i pomocniczych z przewodniczącym episkopatu, biskupem Georgem Bätzingiem z Limburga. Ze względu na wymogi związane z pandemią biskupi po raz kolejny nie będą obradowali w miejscowym seminarium duchownym, lecz w zamku (Stadtschloß), gdzie są większe przestrzenie.

Po raz pierwszy w obradach będzie uczestniczyła nowa sekretarz generalna niemieckiego episkopatu, Beate Gilles – wybrana 1 lipca pierwsza kobieta i pierwsza osoba świecka na tym stanowisku. W zebraniu ogólnym episkopatu będzie mógł uczestniczyć metropolita Hamburga abp Stefan Heße, którego rezygnacji z tego stanowiska nie przyjął przed kilkoma dniami papież Franciszek.

Jednym z głównych punktów obrad jest postęp procesu reform drogi synodalnej, której drugie zgromadzenie plenarne odbędzie się we Frankfurcie w dniach od 30 września do 2 października. Ostrą krytykę treści tekstów opublikowanych dotychczas na czterech forach drogi synodalnej wyraził niedawno biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.

>>> Niemcy: figura jednego z króli nie będzie już wystawiana w szopce

Pod względem merytorycznym dotyczy to przede wszystkim „tekstu podstawowego” forum na temat władzy i podziału władzy w Kościele. Na początku września bp Voderholzer wyjaśnił w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA, że „podstawowa struktura sakramentalna Kościoła prawie się nie pojawia, a sakramentalność urzędu biskupiego nie występuje w formie wypracowanej przez II Sobór Watykański. Niektórzy biskupi uważają, że jest to równoznaczne z „samolikwidacją episkopatu”. Biskupi chcą także przedyskutować, w jaki sposób droga dynodalna w Niemczech może być połączona z procesem synodalnym Kościoła powszechnego, ogłoszonym przez papieża Franciszka.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Po raz kolejny biskupi chcą zająć się tematyką związaną z wyjaśnianiem nadużyć seksualnych w Kościele i zadośćuczynieniem ich ofiarom. Ofiary nadużyć skrytykowały ostatnio przede wszystkim procedurę wypłacania przez Kościół katolicki świadczeń odszkodowawczych.

Innym ważnym punktem obrad jest wybór członków, przewodniczących i doradców 14 komisji Konferencji Episkopatu. Ponadto zebranie ogólne zajmie się nową wersją wytycznych dla duszpasterstwa młodzieży.

Na marginesie obrad episkopatu przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Katolickich (kfd), Inicjatywy Maria 2.0 oraz przedstawiciele grupy „Jesteśmy Kościołem” zamierzają w w Ratyzbonie wypowiedzieć się na temat stanu reform w Kościele katolickim oraz odpowiedzialności biskupów kraju.

>>> Niemcy: Policja prowadzi śledztwo po informacji o możliwym zagrożeniu w synagodze w Hagen

Konferencja Biskupów Niemieckich skupia biskupów ordynariuszy i biskupów pomocniczych ze wszystkich 27 diecezji niemieckich. Członkami Konferencji Biskupów są także administratorzy diecezjalni, którzy czasowo kierują pracami diecezji po śmierci lub ustąpieniu biskupa. Siedzibą episkopatu Niemiec jest Bonn. Najwyższym organem są wiosenne i jesienne zebrania ogólne. Zebrania wiosenne odbywają się w różnych miejscach, natomiast zebrania jesienne zawsze w Fuldzie, przy grobie „apostoła Niemców” św. Bonifacego.

Obecnie Konferencja Biskupów Niemieckich liczy 68 członków. Przewodniczącym jest biskup Limburga Georg Bätzing, a wiceprzewodniczącym bp Franz-Josef Bode z Osnabrück.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze