fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Piotr Milewski na łamach najnowszego „Newsweeka” pisze o tym, jak wygląda odchodzenie osób zakażonych koronawirusem. „Chorzy bez szans na przeżycie dostają tlen, leki przeciwbólowe i uspokajające. Umierają bez cierpienia – pielęgniarka z najlepszego szpitala w New Jersey opowiada o strachu i śmierci w czasie epidemii” – czytamy. Elżbieta Turlej pisze z kolei o Borysie Szycu. „Aktor po przejściach, który przyznał się do alkoholizmu. Znów stał się bohaterem mediów”. „Dostaję pogróżki, ale też ludzie piszą, że otwieram im oczy na mechanizm działania władzy” – mówi sam bohater tekstu.

Wprost

W najnowszym numerze internetowego tygodnika „Wprost” przeczytamy o tym, jak wygląda gniew Polaków. „Denerwują go niskie płace, matka, była żona, syn, sąsiad, kolejka w sklepie, pasażerowie w pociągu. Ale Adaś, tak, jak Polacy, wyraża swój gniew przed telewizorem, wygłasza monologi na temat złych polityków w samotności, frustrację zamyka w sobie” – pisze Szymon Krawiec. „Kryzys spotęguje gniewne emocje w Polakach. Czy zostaniemy z nimi sami? Czy zgłosi się po nie polski Trump?” – Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska rozmawia o tym z filozofem Tomaszem Markiewką, autorem książki „Gniew”, która właśnie się ukazała.

Do Rzeczy

„Czy odpowiedź władz na koronawirusa w postaci blokady gospodarki była konieczna, czy był to największy błąd w historii?” – analizuje na łamach „Do Rzeczy” Tomasz Cukiernik. Paweł Chmielewski zajmuje się z kolei tematem pontyfikatu papieża Franciszka. „Liberalni kardynałowie skupieni w grupie z Sankt Gallen silnie wspierali kard. Jorge Maria Bergoglia na konklawe w 2013 r. Argentyńczyk był ich kandydatem także osiem lat wcześniej. Jako papież pokazał, że kardynałowie Martini, Kasper, Danneels, Lehmann i Murphy-O’Connor nie pomylili się, pokładając w nim swoje nadzieje na zbliżenie Kościoła do porewolucyjnego świata” – czytamy.

Polityka

„Trzeciemu etapowi znoszenia antywirusowych rygorów towarzyszyła ulga, że wraca normalność. Poczucie społecznego zadowolenia jest na tyle ważne, że nie należy go psuć kontrolami przestrzegania obowiązujących jeszcze wymogów” – czytamy w reportażu „Polityki” pt. „Raport z rozmrażania kraju”. Violetta Krasnowska pisze za to o osobach niewinnie skazanych na karę więzienia. „Michał przez jeden sąd został uniewinniony, a przez drugi skazany za zabójstwo koleżanki na 25 lat więzienia” – opowiada autorka tekstu.

Sieci

Marek Budzisz na łamach „Sieci” w artykule „Polska w niebezpieczeństwie” na podstawie raportów amerykańskich wojskowych i ekspertów militarnych kreśli różne scenariusze dla Polski, w których będzie ona musiała stawić czoła rosyjskiej agresji. Zaznacza, że nie możemy czekać i już przygotowywać się na ewentualną obronę. Jest to zresztą temat numeru, do którego jednak trudno podejść z powagą. Stawianie tezy o planach militarnego ataku na Europę jest może nawet nie tyle szkodliwe, co po prostu dziwaczne.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze