fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Nowy lider narodowców coraz skuteczniej rozpycha się w polskiej polityce. Robert Bąkiewicz finansowany przez rząd ma być bronią PiS szykowaną do wyborczej walki” – pisze Aleksandra Pawlicka w najnowszym „Newsweeku”. „Najmocniejszym momentem proeuropejskiej demonstracji na placu Zamkowym było niewątpliwie wystąpienie pani Wandy Traczyk-Stawskiej. Dotykało istoty sprawy, bo ludzie nie przyszli na plac w sprawie Unii, a nawet nie w sprawie Europy, ale w imię Polski i swoich marzeń Polski dotyczących” – pisze z kolei w edytorialu Tomasz Lis.

Wprost

„Płyną do nas sygnały, że rząd wcześniej czy później będzie chciał się dogadać z Unią Europejską. Wtedy my stracimy jedyne paliwo. Bo osoby blisko Donalda Tuska, pytane o jego strategię, mówią że nic nie wiedzą. Czyli, że jej nie ma” – mówi tygodnikowi „Wprost” wyraźnie zmartwiony polityk Platformy Obywatelskiej. To nie jest jedyna rzecz, która niepokoi działaczy największej partii opozycyjnej. Więcej można przeczytać w tekście Joanny Miziołek.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” znajdziemy komentarz dotyczący Synodu o Synodalności. Bardzo sceptyczny komentarz. „Kościół wkroczył na drogę synodalności. Efektem rozpoczętych procesów może być pogłębienie atomizacji katolików. Wsłuchując się w głos schizmatyków, heretyków, innowierców i apostatów, łatwo możemy zatracić tożsamość. Na horyzoncie nie widać sił zdolnych do powstrzymania tego marszu” – uważa Paweł Chmielewski. „Oficjalne dokumenty Stolicy Apostolskiej przekonują, że chodzi o pierwszeństwo – uwaga, to dosłowne cytaty – 'marzeń, proroctw i wizji’ oraz 'podążania z całą ludzką rodziną’. Wierzący mają 'wzajemnie się słuchać’ i w ten sposób poznać wolę Bożą” – czytamy.

Polityka

„Czy niedzielne manifestacje proeuropejskie to wreszcie powrót na jawę, czy też tylko chwila oprzytomnienia, by znów zapaść w obywatelską drzemkę? Bo ostatnie lata, miesiące, tygodnie wskazywały na rozlewający się w polskim społeczeństwie tumiwisizm, poczucie bezradności, obojętność wobec afer, zamachów na praworządność, media czy wobec tragedii na granicy. Co się z nami stało?” – pisze Ewa Wilk w tekście „Kraina świętego spokoju”, który znajdziemy w najnowszej „Polityce”.

Sieci

W tygodniku „Sieci” premier Jarosław Kaczyński stanowczo komentuje zagrożenia dla suwerenności państwa. „Z nami łatwo nie będzie, traktujemy naszą granicę, naszą państwowość i naszą wolność bardzo, bardzo poważnie. I że przewidujemy różne możliwości, zabezpieczając się na wszelkie dostępne nam sposoby” – wyjaśnia prezes Prawa i Sprawiedliwości. Podczas rozmowy z premierem Kaczyńskim, Jacek i Michał Karnowscy pytają o obronę wschodniej granicy, konflikt z Unia Europejską, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki czy wcześniejsze wybory parlamentarne. W sprawie nacisków wywieranych na Polskę z różnych stron, szczególnie z Brukseli premier Kaczyński podkreśla, że „ci, którzy próbują nam zarzucać w tym kontekście jakieś lawirowanie, całkowicie się mylą. Nasze cele są niezmienne, różne dobieramy jednak metody. Bronimy polskiej suwerenności, bronimy też polskich praw w Unii Europejskiej, bo one są teraz bezczelnie, bezprawnie i w niezgodzie z traktatami podważane. Będziemy też bronić polskiej granicy, temu służy budowa bariery zabezpieczającej”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze