fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy między innymi o szalejącej inflacji i politycznym kontekście tego zjawiska. „Drożyzna szaleje, oszczędności się kurczą, kredytobiorcy drżą. Szef NBP Adam Glapiński skompromitował się swoimi prognozami, ale czy Jarosław Kaczyński może, ot tak, utrącić starego partyjnego druha, który zna bardzo wiele tajemnic?” – zastanawiają się Renata Grochal i Radosław Omachel.

Wprost

„Donald Tusk ze swoim bagażem historyczno-politycznym nie ma szans na wybór na prezydenta w wyborach powszechnych. Skoro nie był w stanie tego osiągnąć w roku 2005, kiedy był młodym, świeżym, budzącym nadzieję politykiem, nie będzie w stanie tego zrobić w roku 2025. Jest politykiem z ogromnym bagażem doświadczeń i wyrobioną gębą przez konkurentów politycznych” – mówi tygodnikowi „Wprost” Jacek Protasiewicz, poseł Koalicji Polskiej-PSL.

Do Rzeczy

„Wiara chwieje się na naszych oczach, także w Polsce. Dlatego pilnie potrzeba działań ożywiających pobożność i wiarę opartą na Tradycji Kościoła” – pisze na łamach najnowszego wydania „Do Rzeczy” Paweł Chmielewski. „Globalny synod o synodalności trwa w najlepsze – także w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami Stolicy Apostolskiej ważnym elementem debaty o przyszłości Kościoła jest ekumenizm. Do znamiennego wydarzenia doszło w pierwszych dniach listopada na Jasnej Górze. Na zorganizowanym tam forum „Impuls” obok trzech biskupów i wielu znanych publicystów wystąpili też przedstawiciele środowisk charyzmatycznych. Inicjatywa jest doskonałą okazją, by zadać kilka ważnych pytań o stan i perspektywy dla katolicyzmu w Polsce” – czytamy.

Polityka

„Co dalej z uchodźcami na polsko-białoruskiej granicy?” – zastanawia się redakcja tygodnika „Polityka”. „Po wejściu w życie tzw. ustawy wywózkowej straż graniczna powinna w stosunku do każdej osoby zatrzymanej po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy przyjąć wniosek o ochronę lub wydać decyzję o „zobowiązaniu do powrotu”. Tyle że cofnięcie na Białoruś łamie ustawę wywózkową, bo nic nie wskazuje na to, że Białoruś jest dla zatrzymanych krajem bezpiecznym. Ale nie ma nadziei, że polskie władze będą respektować prawo” – czytamy.

Sieci

Temat napiętej sytuacji między reżimem Łukaszenki a Polską porusza Jan Rokita w artykule „Odwet Tyrana” na łamach tygodnika „Sieci”. Publicysta skupia się na przyczynach działań białoruskich władz. „Warto pamiętać, że bez odwetu nie ma polityki. Odwet jest najprostszą i najstarszą zasadą polityki, a nie biorą go tylko ci, którzy są tak słabi, że wziąć go nie są już w stanie. (…) Wymyślona przez Łukaszenkę inwazja imigrantów jest odwetem za akcję, której celem było pozbawienie go władzy. Podobnie jak coraz mocniejsze represje wobec społeczności polskiej na Białorusi, której los będzie w najbliższym czasie opłakany. Walka z polszczyzną przypominająca coraz bardziej czasy Apuchtinowskie (znane z „Syzyfowych prac”) to dopiero początek. Miński tyran trzyma przecież w zanadrzu dobrze znaną na tych terenach sowiecką metodę zbiorowych wysiedleni” – pisze publicysta.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze