Fot. youtube zrzut ekranu

Miechów: odpust jerozolimski w 860. rocznicę przybycia bożogrobców

Dnia 15 lipca mija 860. rocznica przybycia do Miechowa pierwszych bożogrobców, którzy zapoczątkowali w Polsce kult grobu Bożego i budowę tzw. polskiej Jerozolimy w Miechowie. Z tej okazji w najbliższą sobotę odbędą się specjalne uroczystości, z mszą św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo oraz sympozjum naukowe i „Godzinki o Bożym Grobie”.

15 lipca to ważny dzień w historii Miechowa, związany z wieloma rocznicami. Przypada w nim rocznica poświęcenia tutejszego kościoła parafialnego (1802 r.), poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie (1149 r.) oraz rocznica wyzwolenia Jerozolimy przez krzyżowców (1099).

W najbliższą sobotę o godz. 10:00 rozpocznie się międzydyscyplinarne sympozjum popularnonaukowe pt. „Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy…”.

Prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski (AGH Kraków) zaprezentuje najnowsze odkrycia mineralogiczno-petrograficzne skał Grobu Bożego w Jerozolimie, a dr hab. Ewa Horyń, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opowie nt. pamięci o zmarłych, utrwalonej w inskrypcjach z bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Z kolei dzieje bożogrobców miechowskich na ziemiach: szaryskiej, sądeckiej i spiskiej przedstawi dr hab. Tadeusz Mikołaj Trajdos, profesor Instytutu Historii PAN w Warszawie.

>>> Miechów: sympatycy, pracownicy i wolontariusze hospicjum wspólnie ścinali żonkile – symbole nadziei

„Godzinki o Bożym Grobie”

O godzinie 12:30 rozpocznie się nabożeństwo „Godzinki o Bożym Grobie”, a o godz. 13:00 Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

„Zgromadzeni co roku 15 lipca przy miechowskim Sepulchrum Domini, kierujemy swoje myśli do Bożego Grobu w Jerozolimie, wdzięczni bożogrobcom za wysiłek duszpasterski i poświęcenie, jaki włożyli zarówno podczas swej działalności w Ziemi Świętej, jak i w Miechowie oraz na całej polskiej ziemi, krzewiąc cześć dla Bożego Grobu” – napisał Maurycy Fojck (ESSH Kraków) we „Wprowadzeniu historycznym do uroczystości” .

Fot. youtube zrzut ekranu

Od połowy XIII w. poświadczone są odpusty dla nawiedzających 15 lipca bazylikę w Miechowie. Bożogrobcy obchodzili w ten dzień rocznicę wyzwolenia Jerozolimy z rąk muzułmanów i rocznicę poświęcenia bazyliki Grobu Bożego. Na uroczystości te przybywały corocznie rzesze pielgrzymów. A Miechów, jako siedziba bożogrobców, zyskał sobie miano „Polskiej Jerozolimy”, jako że sam był miejscem wielu pielgrzymek, szczególnie w okresie średniowiecza i nasilenia się wojen z muzułmanami.

Bożogrobcy

Specyfika miechowskiego sanktuarium łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego w bazylice, uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.

Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

>>> Odpust jerozolimski w Miechowie

Kościół Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 zbudowano nowy romański, który szybko stał się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo – rokokowy wystrój.

15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. – bp Tomasz Nowina Nowiński, generał – przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.

Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Tutaj odbywają się ich doroczne ogólnopolskie spotkania nadając kolorytu sanktuarium i podkreślając jego łączność z Ziemią Świętą

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze