Międzynarodowy Apel Profesorów i Nauczycieli w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła jako profesor akademicki, filozof i etyk udowodnił, że dojrzała wiara i nauka mogą współistnieć, odpowiadając na najważniejsze pytania egzystencjalne – mówi metropolita krakowski senior kard. Stanisław Dziwisz.

Duchowny zachęca do poparcia Międzynarodowego Apelu Profesorów i Nauczycieli w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Inicjatywa ma na celu przypomnienie i promowanie wśród studentów nauczania i myśli filozoficznej Karola Wojtyły. Kard. Dziwisz zaznaczył, że wraz z upływem kolejnych lat od śmierci św. Jana Pawła II coraz bardziej widoczna staje się potrzeba przypominania jego nauczania młodym ludziom.

Kard. Stanisław Dziwisz w filmie „Wojtyła. Śledztwo”, fot. Rafael Studio

Oni byli zawsze bliscy papieżowi, to dla nich dojeżdżał przez 24 lata do Lublina, by na KUL wykładać im nie tylko etykę i filozofię, ale również przekazywać świat wartości, na których kładziony jest fundament rozwoju oraz podejmowania życiowych, często trudnych, wyzwań. (kard. Stanisław Dziwisz)

Wieloletni sekretarz św. Jan Pawła II dodał, że początek roku akademickiego jest dobrą okazją, by ponownie sięgać na uniwersytetach i uczelniach do myśli i nauczania papieża z Polski. „Świat nauki był mu bardzo bliski, czuł się jego częścią i był nią. Dlatego, w roku setnej rocznicy jego urodzin i w przeddzień 42. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, zapraszam do włączenia się w Międzynarodowy Apel Profesorów i Nauczycieli Akademickich o to, by jego nauczanie było obecne na uczelniach całego świata” – powiedział kard. Dziwisz.

>>> Abp Stanisław Gądecki: Jan Paweł II zasługuje na tytuł Doktora Kościoła i Patrona Europy

fot. KUL

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski wskazał, że w Apelu zwrócono uwagę, że „w dzisiejszym świecie, w którym obserwujemy homogenizację kultury, przewartościowanie postaw społecznych oraz różnorodność opinii, rolą uniwersytetów i uczelni jest poszukiwanie pewnych punktów odniesienia i wartości nadrzędnych, będących spoiwem naszych społeczeństw”. „Nauczanie Karola Wojtyły niewątpliwie otwiera przed studentami nowe horyzonty, których nie znajdą w kulturze masowej” – powiedział ks. prof. Kalinowski. Apel zostanie zaprezentowany na KUL podczas Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, 16 października, w dniu 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze