Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy wobec Kobiet [+GALERIA]
We Włoszech, gdzie nie minął szok po niedawnej okrutnej zbrodni popełnionej na 22-letniej studentce przez jej byłego partnera, tysiące ludzi manifestowały w sobotę w wielu miastach przeciwko fali przemocy wobec kobiet. Wiece zorganizowano w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy wobec Kobiet, ustanowionym przez ONZ.
Tegorocznym akcjom, jak podkreślają włoskie media, towarzyszyła powszechna wściekłość i przerażenie z powodu zabójstwa Giulii, która została skatowana przez swojego byłego chłopaka i wykrwawiła się na śmierć po długiej agonii. W dniu masowych demonstracji sprawca zbrodni został przywieziony do Włoch z Niemiec, dokąd uciekł. W Rzymie, Mediolanie, Turynie, Mesynie, Neapolu i w wielu innych miastach manifestanci domagali się położenia kresu przemocy. W Wiecznym Mieście wielotysięczna manifestacja wyruszyła z terenu Circus Maximus w kierunku Lateranu. „Ręce precz od kobiet” – takie hasło na transparencie otwierało rzymski marsz.
Sumienie kraju doznało wstrząsu
We Florencji w wydarzeniu Międzynarodowego Dnia Przeciw Przemocy wobec Kobiet uczestniczyła popularna aktorka Kasia Smutniak. Przed katedrą w Neapolu ustawiono 105 krzeseł; tyle ile kobiet, zamordowano w tym roku w kraju. W czasie wiecu na głównym placu w Trieście odczytano imiona i nazwiska wszystkich ofiar. W specjalnym oświadczeniu, wydanym w sobotę prezydent Włoch Sergio Mattarella napisał: „Dramatyczne wydarzenia wstrząsnęły sumieniami kraju”.
Przemoc wobec kobiet nazwał „porażką społeczeństwa, które nie jest w stanie promować rzeczywistych równych relacji między kobietami i mężczyznami”. Szef państwa zaznaczył, że „społeczeństwo inspirowane cywilizowanymi kryteriami” nie może zaakceptować niekończącej się fali agresji wobec kobiet. Dzień wcześniej premier Giorgia Meloni zapewniła, że jej rząd będzie z determinacją zwalczał tę przemoc. Temu ma służyć, podkreśliła, ustawa poparta w parlamencie przez wszystkie siły polityczne. Na gmachu Kancelarii Premiera – Palazzo Chigi wyświetlono numer telefonu specjalnej linii – 1522 dla ofiar przemocy.
W Hiszpanii i w Polsce
Kilkanaście dużych manifestacji przeciwko przemocy domowej przeszło także przez hiszpańskie miasta. Największa została zorganizowana w Madrycie, wzięło w niej udział ponad 25 tys. osób. W madryckiej demonstracji uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska, szefowa resortu równouprawnienia Ana Redondo oraz przewodnicząca Kongresu Deputowanych Francina Armengol.
Kładka im. Bernatka, Tauron Arena i wieża telewizyjna na Krzemionkach zostaną w sobotę podświetlone na pomarańczowo w ramach kampanii „Orange the World”, mającej zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet. Jak poinformował urząd miasta, Kraków – obok wielu innych miast na świecie – włączył się w kampanię przeciwko przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewcząt – „Orange the World”. W ramach tej akcji w całej Europie na kolor pomarańczowy podświetlane są budynki użyteczności publicznej.
Zatrważające fakty
„Fakty są zatrważające. Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22% – z rąk partnera. Ponad 20% młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w internecie. Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć” – podał w komunikacie krakowski magistrat.
Kampania „Orange the World”, w Polsce pod nazwą „Orange Day”, rozpocznie się w Krakowie sobotę i potrwa do 10 grudnia. Akcję, którą prowadzi Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International, objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Głos z Watykanu
„Przemoc wobec kobiet jest trującym chwastem, który nęka nasze społeczeństwo i musi zostać wykorzeniony” – te słowa papieża Franciszka opublikował Watykan w serwisie X na jego profilu Pontifex. W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy wobec Kobiet.
Watykan zamieścił następujące przesłanie papieża: „Przemoc wobec kobiet jest trującym chwastem, który nęka nasze społeczeństwo i musi zostać wykorzeniony. Korzenie te wyrastają na glebie uprzedzeń i niesprawiedliwości”. „Muszą być zwalczane poprzez działania edukacyjne stawiające w centrum osobę z jej godnością” – dodał Franciszek.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy wobec Kobiet został ustanowiony w 1999 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |