
fot. PAP/Darek Delmanowicz
Międzyreligijna modlitwa w ramach obchodów 79. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach
Międzyreligijna modlitwa, debaty o zadaniach pamięci i procesach pamięciowych na temat trudnej historii, spotkania autorskie i in. złożą się na obchody 79. rocznicy pogromu Żydów w Kielcach. Wydarzenia, które odbędą się 4 i 5 lipca zaplanowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 4 lipca (piątek) o godz. 14:00 na Cmentarzu Żydowskim w Kielcach (al. Na Stadion). Tam uczestnicy, w tym biskup kielecki Jan Piotrowski, pomodlą się międzyreligijną modlitwą w intencji ofiar. W tym samym dniu o godz. 16:00 w kamienicy przy ul. Planty 7 przewidziano zgromadzenie uczestników przed miejscem tragicznych wydarzeń, a następnie przejście pod Pomnik Menora (al. IX Wieków Kielc) – symbol pamięci o Żydach zamordowanych podczas Holocaustu i likwidacji kieleckiego getta.
Wśród wydarzeń towarzyszących, w przeddzień rocznicy pogromu, czyli 3 lipca (czwartek), o godz. 17:00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu nastąpi pokaz filmu dokumentalnego „Amnezja” i spotkanie z reżyserem Piotrem Piwowarczykiem.

Film to osobista podróż autora, powracającego do rodzinnych Kielc, by odkryć rolę swojego dziadka w wydarzeniach z 1946 roku. Po seansie odbędzie się rozmowa z reżyserem, prowadzona przez Małgorzatę Kowalewską.
Z kolei w sobotę 5 lipca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędzie się spotkanie Bogdana Białka z Mateuszem Pakułą, kielczaninem, autorem książki „Skóra po dziadku”, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike. Wydarzenie zaplanowano jako „rozmowę o pamięci, dziedziczeniu i odpowiedzialności”, którą poprowadzi założyciel Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu – Bogdan Białek.
Wydarzenia z 4 lipca 1946 r., które rozegrały się w kamienicy przy ul. Planty 7, doprowadziły do śmierci 42 Żydów ocalałych z Zagłady. Trwające wiele godzin zajścia antyżydowskie (z udziałem cywili, milicjantów, funkcjonariuszy UB i żołnierzy z różnych jednostek wojskowych) spowodowały, według śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej, śmierć 37 Żydów oraz 3 Polaków. Rannych zostało 35 Żydów. W niektórych dokumentach i publikacjach liczba ofiar jest większa. W dziewięciu procesach oskarżonych zostało 38 osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |