Miej serce i pomóż rodakom z Ukrainy, Białorusi i Litwy
Przy różnego rodzaju akcjach charytatywnych często zastanawiamy się, na ile nasz udział w nich kończy się na tym, że polubimy akcję w mediach społecznościowych, udostępnimy zdjęcie lub post albo wyślemy SMS-a, którego koszt zostanie przeznaczony na zbiórkę funduszy dla potrzebujących. Tyle i koniec.
W czasach pandemii nasz „czynny” udział jest jeszcze bardziej utrudniony, co nie oznacza, że pomagać nie możemy. W tych trudnych dla międzyludzkich kontaktów czasach, kiedy zaleca się tzw. dystans społeczny, nie powinniśmy mieć skrupułów i wątpliwości, by pomagać właśnie wirtualnie. Są organizacje, które potrafią wirtualną formę zmienić na jak najbardziej realne owoce. W dodatku, tak jest w dobie Covid-19 i bezpieczniej i skuteczniej. Taką propozycję pomocy przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wysyłając SMS-a charytatywnego możemy dołączyć do akcji „Polak z sercem!”. Jej adresatami są Polacy mieszkający za naszą wschodnią granicą; na Białorusi, Ukrainie i Litwie. To już trzecia edycja tej akcji. To nie „tylko” pomoc rodakom w potrzebie, ale też okazja do wzajemnej wymiany przeżyć związanych z kulturą, religią, tradycją i historią Polski.
Wyślij SMS-a, zrób zakupy
Charytatywnego SMS-a można wysyłać już od 11 listopada i będzie można to zrobić aż do końca czerwca przyszłego roku. Dwa SMS-y to równowartość ciepłego posiłku dla potrzebujących. Oprócz żywności zebrane fundusze posłużą na zakup środków chemicznych i artykułów szkolnych. SMS to nie jedyny sposób na włączenie się w akcję. Odpowiedzią na pandemiczne ograniczenia jest platforma „edaromat”. Na www.polakzsercem.pl możemy wybrać produkty, które chcielibyśmy ofiarować naszym rodakom. Platforma to wirtualny sklep, prosty w obsłudze, kilka kliknięć i koszyk pełen! Kupić można m.in herbatę, cukier, makaron, konserwy, ryż czy czekoladę. Dzięki platformie przekazujemy darowiznę, a zakupami i dostarczeniem towarów zajmie się już Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i jego partnerzy.
Rodacy są za tę pomoc bardzo wdzięczni. Podkreślają, że pamiętają o Polsce i Polakach, że cały czas mają ojczyznę w sercu. (ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM)
Dodatkowo, wiosną przyszłego roku, organizatorzy akcji planują przeprowadzić zbiórkę żywności z długim terminem ważności oraz środków czystości. W pierwszej edycji „Polaka z sercem” udział wzięło 584 wolontariuszy z 16 diecezji, zgromadzono ponad 11 ton produktów, które zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Ponadto dary trafiły również m.in.: do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach. W ubiegłorocznej odsłonie obdarowane zostały także polskie świetlice na Białorusi, a 35 tys. złotych trafiło na Kresy, do najbardziej potrzebujących rodzin. – Tegoroczna edycja jest nieco inna, do tej pory zbieraliśmy dary. W tym roku zbiórka przeniosła się do internetu – mówi koordynatorka akcji Paulina Wawszczak.
Troska Polaków w praktyce
Młodzi z KSM-u przyznają, że trzecia edycja „Polaka z sercem” – w związku z pandemicznymi ograniczeniami – jest ogromnym wyzwaniem. – Jan Paweł II powiedział, że nie możemy trwać w bezczynności. Realizując misję stowarzyszenia, którą jest służba, chcemy tę służbę realizować w praktyce – mówi Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM. Akcja zainicjowana została z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi zastanawiali się wtedy, jak można w praktyce realizować patriotyzm, miłość do ojczyzny oraz odpowiedzialność i troskę za rodaków mieszkających za granicą. – Postanowiliśmy naszą pomoc skierować właśnie tam, na Wschód – mówią działacze KSM-u. A ich asystent generalny podkreśla, jak niesamowite są późniejsze spotkania z Polakami mieszkającymi na Ukrainie czy Białorusi. – Inspirujące jest to, jak oni mówią o Polsce, z jak ciepłymi uczuciami mówią o swojej ojczyźnie – mówi ks. ks. dr Andrzej Lubowicki.
– Wiele polskich rodzin żyjących na Kresach potrzebuje pomocy, rodziny z dziećmi, ludzie starsi. Są bardzo wdzięczni za wszystkie paczki, które do nich trafiają, ale zawsze widzieliśmy przede wszystkim wdzięczność za to, że ktoś o nich pamięta, że ktoś o nich wie – mówi z kolei senator Maria Koc, która w swej parlamentarnej pracy dba o kontakty z Polonią, a z akcją KSM-u związana jest od początku. Senator przypomina, że adresatami tej akcji są rodziny, które od wieków są polskie. – Oni nigdzie nie wyjeżdżali, to Polska zmieniła granice. Pamiętajmy o nich – mówi, zachęcając do wzięcia udziału w akcji. A wystarczy drobna pomoc: małe zakupy, niewielka darowizna. Jeśli będzie nas wielu, to nasi rodacy poczują nasze serce – ciepłe, bijące także dla nich. A w czasie pandemii potrzebują oni tego jeszcze bardziej.
>>> Orędzie papieża Franciszka na dzień ubogich: wyciągnięcie ręki znakiem solidarności [DOKUMENT]
Jestem wdzięczna młodzieży za ich zaangażowanie. To dużo pracy, organizacji, logistyki, by paczki dotarły do potrzebujących. Wiemy jednak, że późniejsze łzy wzruszenia, te piękne emocje, są najlepszym wynagrodzeniem za to zaangażowanie. (senator Maria Koc)
Ks. Lubowicki podkreśla, że właśnie w takich akcjach buduje się cywilizację miłości. Biskup Marek Solarczyk, w przygotowanym na inaugurację tegorocznego „Polaka z sercem” wystąpieniu, podkreślił, że tej akcji nie może zatrzymać pandemia, że trudne warunki, w których przyszło nam żyć nie mogą zatrzymać potrzeby serca, otwartości wiary i gorącej troski o Polaków mieszkającym poza granicami ojczyzny.
Pomoc przy akcji w ramach partnerstwa ogłosili: Caritas Polska, Caritas Grodno, Caritas Lwów, Fundacja Aniołów Miłosierdzia. Patronat honorowy nad akcją objął m.in Jan Dziedziczak (pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, ks. abp Mieczysław Mokrzycki (metropolita lwowski), ks. abp Stanisław Gądecki (przewodniczący KEP). Jednym z patronów medialnych „Polaka z sercem” jest portal misyjne.pl. Podobną pomoc, skierowaną do kombatantów wojennych, m.in. warszawskich powstańców, organizuje też stowarzyszenie „Paczka dla bohatera”. Kolejny już raz szykują się też paczki w ramach „Szlachetnej Paczki”. Darczyńcy i wolontariusze są pilnie poszukiwani.
W II niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |