fot. Maciej Kluczka

Miejsce pamięci o bohaterach powstania warszawskiego potrzebuje remontu

„Wchodząc do krużganków prosto z ulicy zostajesz porwany w zupełnie inny wymiar. Nie słyszysz już hałasu miasta: przejeżdżających samochodów, dzieci powracających ze szkoły, radosnych rozmów z pobliskich ogródków. Wokół wszechogarniająca Cisza. Jeśli wejdziesz głębiej w Świat, który proponuje Ci to Święte Miejsce – usłyszysz Tych, którzy mówią z Przeszłości” – tak szczególne miejsca na mapie Warszawy opisują franciszkanie z parafii pw. św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej.

To krużganki, które z dwóch stron prowadzą do kościoła św. Antoniego z Padwy. Znajdują się tuż przy wejściu do Ogrodu Saskiego (od ulicy Senatorskiej, blisko Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich). To miejsce, które zapamiętało ważną i poruszająca historię Warszawy. Są tam umieszczone tablice upamiętniając Polaków – bohaterów ojczyzny i powstańców Warszawy.

>>> Męczennicy powstania warszawskiego

Kościół św. Antoniego z Padwy przy ulicy Senatorskiej w Warszawie, fot. Maciej Kluczka

Kościół pw. świętego Antoniego Padewskiego został wzniesiony wraz z klasztorem na miejscu zniszczonego w czasie wojen szwedzkich drewnianego kościoła i klasztoru ufundowanego przez króla Zygmunta III Wazę. Początkowo kościół posiadał krużganki równoległe do Senatorskiej – w późniejszym okresie dobudowano krużganki po bokach placu przed kościołem.

Filmowe produkcje

W tym miejscu pamięci powstawały ważne produkcje filmowe. Kręcone tu były sceny do filmów i seriali – m.in.: „Katyń”, „Jack Strong”, „Zieja”, „Czas honoru”, „Stulecie winnych”, „Wojenne dziewczyny” oraz „Sprawiedliwi”. W ostatnim czasie udało się zakończyć pierwszy etap prac remontowych. Objął on m.in: oczyszczanie elewacji murów, dwóch przęseł wnętrza, dezynfekcję powierzchni architektonicznej ścian i sklepień, wzmocnienia konstrukcyjne (szycie murów), lokalne przemurowania, uzupełnienia ubytków, wzmocnienie strukturalne cegieł i zapraw oraz prace tynkarskie; demontaż istniejącego dachu, dezynfekcję i dezynsekcję więźby, wzmocnienie drewna, impregnację, wymianę poszycia.

Jeśli zostaną zebrane dalsze środki, to rozpocznie się drugi etap prac. By zachęcić do tego warszawiaków i wszystkich, którym leży na sercu zachowanie tego miejsca franciszkanie – we współpracy z aktorami i ludźmi telewizji – przygotowali specjalny spot. Jego premierę zaplanowano na 1 sierpnia – na 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W spocie występuje m.in. Tomasz Wolny, Mateusz Damięcki, Jan Englert, Danuta Stenka i Jakub Wesołowski.

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze