fot. PAP/Wojtek Jargiło

Mieszkańcy Lublina przełamali się opłatkiem

Mieszkańcy Lublina złożyli sobie życzenia i przełamali się opłatkiem podczas 21. Wigilii Starego Miasta zorganizowanej w piątek przez lubelskich dominikanów. Posiłek dla 200 osób i paczki dla 150 dzieci udało się przygotować w ciągu paru dni.

Wigilię Starego Miasta rozpoczęto od mszy świętej w bazylice ojców dominikanów pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej Adama Baba. Mówiąc o przygotowaniach do spotkania bp. Baba przywołał fragment Ewangelii o rozmnożeniu chleba przez Jezusa Chrystusa.

Marszałek woj. lubelskiego i ks. bp Adam Bab w Bazylice OO. Dominikanów, fot. PAP/Wojtek Jargiło

„Niech to spotkanie, które będzie przedłużeniem tej eucharystii, też będzie jakimś rozpoznaniem naszej wiary, dyspozycyjności wobec Pana Boga. Przychodzi Jezus w Święta Narodzenia Pańskiego z przypomnieniem, że wy jesteście tymi, którzy mają świadczyć o Bogu łaskawym, skutecznym, czyniącym dobro” – powiedział dodając, że Bóg posługuje się „ludźmi pełnej wiary”. „Potrzeba naszych ludzkich sił, inteligencji, zaangażowania. Niemniej jesteśmy narzędziami w rękach Pana Boga” – stwierdził.

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się do krużganków klasztoru ojców dominikanów. Wieczerzę rozpoczęli od przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń, po których najmłodsi otrzymali od św. Mikołaja paczki ze słodyczami. Następnie uczestnicy, wśród których były osoby ubogie i potrzebujące, skosztowali przygotowanych potraw: barszczu, kapusty z grzybami, pierogów, śledzi, ryby po grecku i ciast. Podczas spotkania kolędy śpiewali aktorzy z Teatru Muzycznego w Lublinie, którym akompaniowali muzycy z Filharmonii Lubelskiej.

ft. PAP/Wojtek Jargiło

Przeor klasztoru o. Krzysztof Modras powiedział, że dzięki wsparciu darczyńców, w krótkim czasie udało się przygotować gorący posiłek dla ok. 200 osób potrzebujących i paczki ze słodyczami dla 150 dzieci. Zorganizowanie wigilii określił jako cud. „Nazwałbym to cudem, dlatego że już nawet ogłosiłem, że – niestety, ze względu na problemy materialne – nie jesteśmy w stanie zorganizować tej wigilii. Zaraz po tym ogłoszeniu pojawiła się niespodziewana pomoc ze strony Urzędu Marszałkowskiego” – powiedział. Następnie – dodał – pojawili się kolejni sponsorzy i w ciągu dwóch dni udało się zorganizować wieczerzę. „Jesteśmy szczególnie wdzięczni dobrodziejom, ale i szczęśliwi, że mogliśmy zgromadzić mieszkańców Lublina, Starego Miasta i okolic na wspólne świętowanie” – przyznał.

Wigilia Starego Miasta została w tym roku zorganizowana po raz 21.

Przyjmuje się, że klasztor dominikanów w Lublinie istnieje od 1253 r., chociaż zakonnicy mogli przybyć do miasta jeszcze wcześniej. Świątynia zyskała wyjątkowe znaczenie w XIV w. ze względu na przechowywanie relikwii Krzyża św., który został skradziony w 1991 r. Według tradycji klasztornej, w gotyckim refektarzu na parterze podpisana została unia lubelska z 1569 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze