Św. Mikołaj, fot. Aleksa Petrov – http://www.belygorod.ru/img2/Ikona/Used/302ALEX1, commons.wikimedia.org

Święty Mikołaj pierwszy po Bogu i po Matce Bożej?

W tradycji Kościoła wschodniego święty Mikołaj jest pierwszy po Bogu i po Matce Bożej. Bez przesady można powiedzieć, że Mikołaj pełni w prawosławiu rolę świętego Piotra, tego najbliższego Najwyższemu. To do niego wyznawcy tego odłamu chrześcijaństwa zwracają się w każdej potrzebie, tak jak my zwykliśmy to robić w stosunku do świętego Antoniego czy świętego Judy Tadeusza. Dlaczego Mikołaj zdobył aż taką pozycję w religijnym świecie Wschodu?  

W niemal każdym religijnym domu można znaleźć ikony. Obok Chrystusa i Maryi najbardziej popularna jest ikona świętego Mikołaja. Bardzo popularne – wśród kierowców – jest umieszczanie małej ikony świętego w samochodzie (tak jak u nas świętego Krzysztofa). To też bardzo popularne imię, choćby u naszych sąsiadów – na Ukrainie. Mówi się, że nie ma prawosławnego miasta bez poświęconego mu kościoła.  

>>>Czy będziemy odwiedzać św. Mikołaja podczas wakacji w Turcji? 

Ten sam święty, ale nie taki sam  

Na Zachodzie – legenda, historia świętego Mikołaja – bierze się z tego, że pamiętamy o tym, że pomógł przez swój drogocenny podarunek: uratował trzy młode dziewczęta przez losem prostytutek. Kultura zachodnia wykorzystała ten wątek, by w świętym Mikołaju widzieć przede wszystkim zwyczaj obdarowania podarunkami. Chrześcijaństwo wschodnie zwróciło natomiast większą uwagę na cudowny ratunek, na samą odwagę i gotowość niesienia pomocy (podkreślając moralny aspekt tej historii). A podobnych legend i historii jest o wiele więcej. Oczywiście na wschodzie też są prezenty, choć to tradycja bardziej związana z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. I bardziej z Dziadkiem Mrozem niż świętym Mikołajem. W kulturze wschodniej Mikołaj to raczej specjalista od akcji ratunkowych niż miły staruszek z brzuszkiem i siwą brodą oraz z workiem prezentów, który wita dzieci swoim „ho, ho, ho”.

Fot. wikimediacommons/By Aleksa Petrov – http://www.belygorod.ru/img2/Ikona/Used/302ALEX1.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11315660

Wschodnia dusza Mikołaja 

Dlaczego Mikołaj jest tak bliski wschodnim chrześcijanom? Może przyczyniła się do tego jego „wschodnia dusza”? Znanych jest wiele legend z jego udziałem, przekazywanych od wielu pokoleń. Z kolei zapamiętany i udokumentowany fakt z jego życia jest jeden. To wydarzenia z obrad Soboru Nicejskiego (325 r.), podczas którego formułowano kościelne Credo. Mikołaj miał wówczas – w starciu na pięści – znokautować głoszącego herezje Ariusza. Został za to pozbawiony na pewien czas godności biskupiej, trafił nawet do aresztu. Oczywiście łączenie tego (bardzo) historycznego wydarzenia z rosyjskim, niekiedy gorącym usposobieniem, powinniśmy przyjąć z przymrużeniem oka, ale jednak coś w tym musi być. Wśród tych, którzy przebywają w rosyjskich więzieniach, popularne są tatuaże z wizerunkiem… no właśnie: świętego Mikołaja. Popularne są też legendy o jego wstawianiu się za skazanymi. Mikołaj miał własną ręką powstrzymać miecz kata, który chciał ściąć skazanego. Inna opowieść mówi o tym, że Mikołaj ukazał się we śnie cesarzowi Konstantemu i kazał wypuścić na wolność więźnia czekającego na wyrok śmierci.  

>>>Cała prawda o świętym Mikołaju [QUIZ]

Ratownik. Specjalista. Ugodnik  

Przydomek Mikołaja – niespotykany przy innych świętych – to „ugodnik”. To słowo nie ma odpowiednika w świecie zachodnim, jednym z jego znaczeń w obrządku wschodnim to „bycie miłym Bogu”. Wierni zwracają się do św. Mikołaja szczególnie w tych sytuacjach, w których problemem nagli, a każda chwila jest na wagę złota. Jest patronem podróżnych, kierowców, żeglarzy, lotników, więźniów, każdego w potrzebie. Prawosławni widzą w świętym Mikołaju szybkiego i skutecznego orędownika. Zobaczmy i my!

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze