epa05612304 Pope Francis blesses faithful before the Holy mass at Swedenbank Stadion in Malmo, Sweden, 01 November 2016. Pope Francis is visiting Malmo and Lund to participate in an ecumenical service and the beginning of a year of activities to mark the joint Lutheran-Catholic commemoration of the 500th anniversary of the Reformation. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Rok Miłosierdzia: spotkanie Papieża z bezdomnymi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Swoje miejsce w obchodach kończącego się Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego mają także ludzie ubodzy i bezdomni, których Papież osobiście zaprosił do Rzymu. W dniach od 11 do 13 listopada Franciszek poprowadzi dla nich Rekolekcje Radości i Miłosierdzia. Przypuszcza się, że weźmie w nich udział ok. 6 tys. osób.

Pomysł tego spotkania zrodził się w stowarzyszeniu Fratello, które zajmuje się organizowaniem wydarzeń dla osób wykluczonych. W Rzymie wspiera je m.in. Wspólnota św. Idziego, której przedstawiciel Carlo Santoro mówi o niezwykłości tej inicjatywy.

„Już sam fakt, że Papież nazwał bezdomnych uprzywilejowanymi, mógł się wydać czymś niezwykłym. A jednak oni rzeczywiście nimi są. Uderzyło mnie także i to, co Franciszek często mówił o miłosierdziu, że właśnie ono przywraca im godność. Często powtarza on: odwagi, nie jesteście odrzuceni. I mówi to także do tych, którzy czują się osamotnieni, opuszczeni: możecie rozpocząć od nowa, aby nie popaść w rozpacz – mówi Radiu Watykańskiemu Carlo Santoro. – Dla wszystkich nas, ale także i dla biednych, to okazja, aby na nowo zacząć żyć nadzieją, gdyż Papież nie zachęca do płaczu nad sobą, ale do tego, by się nie poddawać i być bardziej braćmi, bardziej otwartymi na tych, którzy cierpią. Nikt nie jest na tyle biedny, aby nie mógł pomóc innemu biednemu. Także i my staramy się żyć w ten sposób i tego ducha przekazać tym, którzy żyją na ulicy i często nie mają nic, ale każdy z nich może dać wiele nam i tym, którzy są w jeszcze gorszej sytuacji, niż oni. To także przesłanie radości”.

Rok Miłosierdzia: spotkanie Papieża z bezdomnymi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze