Ministra Adriana Porowska: pomoc Kościoła i NGO jest państwu niezbędna [PODKAST]
– W walce z ubóstwem państwo wspierane jest przez NGO (organizacje pozarządowe) i organizacje kościelne. To wsparcie jest niezbędne. Organizacje pozarządowe i kościelne mają umiejętność dotarcia do konkretnych osób i wskazania ich potrzeb – mówi Adriana Porowska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Adriana Porowska zawodowo przez wiele lat była związana z Kamiliańską Misją Pomocy Społecznej. Prowadziła schronisko oraz mieszkania treningowe, zajmowała się streetworkingem dla osób w kryzysie bezdomności. Zarządzała też Pensjonatem Socjalnym „Św. Łazarz”.
Okazją do rozmowy jest obchodzony w niedzielę 17 listopada Światowy Dzień Ubogich. W tym roku przeżywany jest pod hasłem „Modlitwa ubogiego dociera do Boga”. Ministra Porowska – w rozmowie z Maciejem Kluczką – opowiada o swoim doświadczeniu pracy z ubogimi i ludźmi w kryzysie bezdomności. Wspomina też I Światowy Dzień Ubogich, który został w 2017 roku ustanowiony przez Ojca Świętego. – Razem z grupą podopiecznych byłam w Watykanie. Papież Franciszek dawał ubogim nadzieję, podkreślał, jak ważny jest szacunek do osób ubogich. Pamiętajmy, że te osoby mają swoje potrzeby, ale mają także swoje pasje i marzenia – mówi ministra Porowska.
W rozmowie podjęto też temat pomocy państwa kierowanej do osób żyjących w biedzie. Z wielu raportów wynika, że w Polsce ciągle utrzymuje się stały poziom skrajnego ubóstwa (2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego – wynika z danych za rok 2023 ).
Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego wspomniała też o zjawisku „biednych pracujących”. Tym określeniem opisuje się osoby, które pracują, ale których dochód nie pozwala na samodzielne wynajęcie mieszkania. – Samotna osoba zarabiająca najniższą krajową nie jest w stanie wynająć mieszkania i samodzielnie się utrzymać. Organizacje pozarządowe starają się tę lukę zasypać. Również państwo powinno tych ludzi zauważać – mówi rozmówczyni podkastu misyjne.pl
– Coraz więcej polityków rozumie, że problemy mieszkaniowe są realnymi problemami. Państwo ma wiele instrumentów, by tych ludzi wspierać – dodaje gościli podkastu misyjne.pl. – Ubóstwa nie należy sprowadzać tylko do tego, co można za to kupić, ale jak można za to przeżyć. Czy rodzice mogą za te pieniądze wyedukować dzieci? Wysłać je na naukę języka obcego? – wyjaśnia ministra Adriana Porowska.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |