fot. EPA/KHALED ELFIQI

Minister zdrowia: w sklepie certyfikaty sprawdza ochroniarz, w kościele może ministrant

Każda liczba zgonów z powodu Covid-19 jest dramatyczna. Myślę, że mamy za sobą szczyt infekcji i szczyt hospitalizacji. Myślę, że ten tydzień jest tygodniem, kiedy będziemy mieli apogeum w tej fali, z którą mamy w tej chwili do czynienia – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie radia RMF FM.

W środę w Polsce odnotowano największą dobową liczbę zgonów w IV fali pandemii koronawirusa. Z powodu COVID-19 życie straciło 775 osób (w większości to osoby niezaszczepione). Od początku pandemii w Polsce pod tym względem gorsze były tylko dwa dni (na wiosnę tego roku).

Minister Adam Niedzielski, fot. PAP/Tomasz Gzell

Obowiązkowe szczepienia dla medyków

Wczoraj minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków. Będzie obowiązywać 1 marca. – Druga grupa, o której w tej chwili rozmawiam, to grupa służb mundurowych – dotyczy to wojska, policji, straży granicznej. Z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz panem ministrem Mariuszem Kamińskim prowadzimy rozmowę, ustaliliśmy sobie, że przez okres świąteczny przeprowadzimy dokładniejsze analizy – mówił Adam Niedzielski w RMF.

>>> Całkowity lockdown. „Decyzja trudna, ale konieczna”

fot. EPA/LAURENT GILLIERON

Limit miejsc (także w kościołach)

W związku ze zbliżającymi się świętami Tomasz Terlikowski zapytał szefa resortu zdrowia o obostrzenia epidemiczne. Od połowy grudnia w takich miejscach jak kina, teatry, restauracje, siłownie oraz miejsca kultu religijnego obowiązuje zmniejszony limit obłożenia (30% zajętych miejsc). Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione, ale to na organizatorach spoczywa obowiązek weryfikacji certyfikatów covidowych. Jak to zrobić w przypadku kościołów? – Kto ma to sprawdzać? Ksiądz? Ministrant? Kto ma mieć te uprawnienia? – pytał Terlikowski. – Jeśli chcesz przekroczyć limit, to musisz okazać dowód szczepienia – tłumaczył obowiązujące zasady minister. – Traktujemy na równych zasadach wszystkie miejsca użytku publicznego. Tak samo, jak robi to ochroniarz w sklepie, tak samo może robić to ministrant. Ministranci bardzo skutecznie liczyli parafian, nie jest to takie trudne – dodał Adam Niedzielski. – To jednak co innego niż sprawdzenie certyfikatu – odpowiedział z kolei dziennikarz.

>>> Ksiądz chodzący po kolędzie powinien mieć ze sobą paszport covidowy

fot. EPA/REHAN KHAN

Zapisy rozporządzenia – co podkreślają prawnicy – nie przyznają usługodawcy lub organizatorowi wydarzenia (także zarządcy miejsca kultu religijnego) wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia. Okazanie certyfikatu covidowego jest zatem dobrowolne.

Poniżej europejskiej średniej

– Zakładamy, że fala czwarta wywoływana przede wszystkim mutacją Delta płynnie przejdzie w falę piątą, już związaną ściśle z Omikronem – mówił w „Popołudniowej rozmowie” w RMF FM minister zdrowia. – Prawdopodobnie na koniec stycznia będziemy widzieli przyspieszenie i rozpoczęcie piątej fali w tym sensie, że zacznie się dominująca pozycja Omikrona – to ona będzie definiowała tę piątą falę – dodał. W pełni zaszczepionych jest 20 mln 880 tys. 86 osób w Polsce. To 55,1% całej populacji i 63,9% osób mających 18 lat i więcej. Średnia dla Unii Europejskiej to odpowiednio 67,8 i 79,2%.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze