fot. pixabay

2032 polskich misjonarek i misjonarzy pracuje w 97 krajach

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To dane, które przedstawił dziś biskup Jerzy Mazur. Podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski duchowny poinformował o działalności misyjnej Kościoła w Polsce. Podziękował też Polakom za dużą ofiarność na rzecz misji i wspomagania naszych misjonarzy.


Misjonarze są obecni na wszystkich kontynentach. Najwięcej z nich pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 811; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 802; w Azji – 333; w Oceanii – 66; oraz w Ameryce Północnej – 20. Wśród polskich misjonarzy jest 24 biskupów misyjnych: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11; w Afryce -; w Azji – 2, w Oceanii – 3 oraz 2 w Ameryce Północnej. Liczba polskich misjonarzy wzrosła o 25 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się 12 kapłanów, 6 sióstr zakonnych, 2 kleryków i 3 osoby świeckie.

Zdjęcie: misjonarze Kombonianie

Propozycja dla młodzieży 
Biskup mówił też o obchodzonym obecnie Roku Jubileuszowym 50-lecia działania Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, której przewodniczy. 700 osób wzięło udział w zorganizowanym w Warszawie sympozjum „Świeccy a misje”. Dodał, że sprawa udziału świeckich w misjach ma bardzo duże znaczenie. Poinformował, że w tym roku wyjechało do krajów misyjnych 61 świeckich wolontariuszy. – Chcielibyśmy również ożywić duchem misyjnym młodzież w parafiach, a zwłaszcza zwrócić się do bierzmowanych i kandydatów do bierzmowania. Mamy propozycję ich współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, celem tworzenia grup misyjnych – powiedział.

Biskup Mazur poinformował, że w tym roku (jednocześnie roku duszpasterskim „Idźcie i głoście) po raz pierwszy, 13-go listopada na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” zasłużonym osobom i instytucjom.

Zdjęcie: misje na Madagaskarze

„Taca na Misje” – warto pamiętać
Bp Mazur podziękował także biskupom za „ofiarność Kościoła w Polsce na rzecz misji”. Wyraża się ona m. in. w ofiarach składanych w parafiach kilka razy w roku. Taca z 6-go stycznia przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymuje się Centrum Formacji Misyjnej oraz udzielana jest pomoc misjonarzom. Ofiary z puszek z II niedzieli Wielkiego Postu trafiają do Dzieła Pomocy „Ad Gentes” i są przeznaczane na działalność ewangelizacyjną, edukacyjną, medyczną i charytatywną misjonarzy przebywających na placówkach. A ofiary z październikowej Niedzieli Misyjnej trafiają do Papieskich Dzieł Misyjnych. Z kolei Miva Polska zbiera ofiary przy okazji dnia święgo Krzysztofa na zakup środków transportu dla misjonarzy.

Zobacz także
Wasze komentarze