3 mln Sudańczyków zmuszonych do emigracji
Ponad 3 mln osób w Sudanie było zmuszonych opuścić swe domy. Milion z nich przeszło do krajów sąsiednich, które same są obciążone kryzysami humanitarnymi. Około 350 tys. Sudańczyków szuka schronienia w Republice Czadu, prawie 300 tys. osób emigrowało do Egiptu, a 200 tys. do Sudanu Południowego.
„Choć w Europie nie mówi się o tym zbyt wiele, od 15 kwietnia 2023 r. w Sudanie trwają dramatyczne starcia zbrojne między rywalizującymi frakcjami, dowodzonymi przez dwóch generałów, którzy od lat walczą o władzę. Ta bratobójcza wojna powoduje, że ludność w całym kraju ucieka do sąsiednich krajów, zwłaszcza do nas” – pisze w specjalnym apelu ks. Fabio Mussi z wikariatu apostolskiego Mongo w Czadzie, który koordynuje projekty pomocy uchodźcom.
Od pokoleń ludzie wzdłuż granicy między tymi dwoma afrykańskimi krajami utrzymują tradycję handlu oraz współpracy, są tam mieszane małżeństwa i podobieństwami kulturowe. Sabrina Atturo, współpracowniczka jezuickiej Fundacji Magis w rozmowie z agencją Fides podkreśla, że w obliczu nowego kryzysu w Sudanie, wielu Czadyjczyków otworzyło swoje domy, dzieląc się żywnością, ziemią i innymi zasobami z ludźmi uciekającymi przed konfliktem. Jednak nagłe przybycie tysięcy osób wywarło ogromną presję na i tak już wrażliwą lokalną ludność, co może wywołać konflikty między samymi społecznościami przygranicznymi.
„Uderzyła mnie historia Chadidży, 40-letniej matki ośmiorga dzieci, która zawsze mieszkała w Adré i która, wskazując na skromny posiłek, jaki przygotowała dla swojej rodziny, mówi: «wszystko stało się tak drogie i trudne». Tymczasem jej najstarsza córka, Hila, w wieku dwudziestu kilku lat, przyznaje, że czuje ból ludzi uciekających przed wojną – jej własna rodzina przyjęła dwóch sudańskich nastolatków z El Geneina – ale dodaje: «jednak kiedy jesteś głodny, trudno jest usłyszeć krzyki innych»” – opowiada Sabrina Atturo.
Stolica Apostolska od kilku lat podejmuje starania o pokój w regionie. W kwietniu 2019 r. papież zorganizował rekolekcje dla duchowych i cywilnych władz Sudanu Południowego. To wówczas Ojciec Święty ucałował stopy przywódcom afrykańskiego kraju, prosząc o konkretne działania na rzecz pokoju. W lutym br. Franciszek udał się z wizytą apostolską wraz z anglikańskim arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym oraz przywódcą szkockich prezbiterian Iainem Greenshieldsem do Sudanu Południowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |