fot. arch. Redemptoris Missio

30 lat fundacji Redemptoris Missio [+GALERIA]

W niedzielę 29 maja minie dokładnie 30 lat od powstania Fundacji „Redemptoris Missio”. To jedna z najdłużej działających fundacji w Polsce. Z tej okazji w najbliższą niedzielę o godz. 10.00 odbędzie się Msza Święta w katedrze w Poznaniu.

Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. Wśród jej założycieli była również Doktor Wanda Błeńska lekarka misyjna zwana Matką Trędowatych. Fundacja została powołana w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza medycznego dla polskich misjonarzy.

fot. arch. Redemptoris Missio

Motywacja działań

– Przez trzydzieści lat istnienia Fundacji wiele się wydarzyło. Kiedy myślę o moich latach w Fundacji, myślę właśnie o ludziach. O tych, którym pomogliśmy oraz tych, którzy tą pomoc nieśli. To tysiące ludzi, których losy udało nam się połączyć. Czasem słyszę pytanie: „Dlaczego pomagacie?” Odpowiedź jest jedna – bo jesteśmy ludźmi i łączy nas idea ogólnoludzkiej solidarności. Jestem wdzięczna za wszystkich, którzy byli i są zgromadzeni wokół Fundacji, za ich czas i troskę o drugiego człowieka – mówi Justyna Janiec-Palczewska. – Od trzydziestu lat pomagamy chorym w najdalszych krańcach świata. Tego dzieła nie byłoby bez tysięcy wspaniałych ludzi – Sympatyków, Wolontariuszy, Misjonarzy. W naszych działaniach opieramy się głównie na wolontariuszach; lekarzach, położnych, ratownikach medycznych pielęgniarkach, którzy wyjeżdżają w najdalsze zakątki świata i dzielą się tam swoją wiedzą i umiejętnościami – dodaje.

>>> Fundacja „Redemptoris Missio” wysyła ekipę lekarzy do Zambii

fot. arch. Redemptoris Missio

Przeprowadzane akcje

– Budowaliśmy studnie dla trędowatych w Indiach, ratowaliśmy poszkodowanych w trakcie trzęsienia ziemi w Nepalu, budowaliśmy szkoły i przedszkola w Afryce, wyposażaliśmy w panele słoneczne szpitale, w których wcześniej nie było prądu, finansowaliśmy zakup karetek, aby móc dowozić chorych do szpitali w Afryce. Niesiemy pomoc bez względu na poglądy i wyznanie naszych pacjentów. Ich wierzenia bardzo odbiegają od naszych, często są oni różnych wyznań, żyją w wielożeństwie, pielęgnują miejscowe tradycje, wierzą w leczniczą moc czarów i najpierw odwiedzają szamanów. My widzimy przede wszystkim ludzi potrzebujących pomocy której my możemy udzielić – mówi prezeska fundacji.

fot. arch. Redemptoris Missio

– Wybudowaliśmy przychodnie i szpitale w najodleglejszych krajach świata: Przychodnię Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, Dom Dziecka w Kenii, przychodnię zdrowia na Madagaskarze, Klinikę dla Matki z Dzieckiem w Tanzanii. W miejscowości Kithatu w Kenii otwarto Izbę Ratunkową. W Senegalu dobiega końca remont szpitala dla dzieci niedożywionych, a w Tanzanii powstała Klinika dla Matki z Dzieckiem. Dotarliśmy z pomocą do 270 ośrodków misyjnych w 51 krajach świata – podsumowuje Justyna-Janiec Palczewska.

Galeria (12 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze