30. rocznica podpisała porozumienia pokojowego w Mozambiku. Zabiegała o to Wspólnota św. Idziego
Z okazji 30. rocznicy podpisania porozumienia pokojowego w katedrze w Maputo w Mozambiku odbyła się konferencja przewodniczącego włoskiego episkopatu, kard. Matteo Zuppiego. Arcybiskup Bolonii podczas wystąpienia pt. „30 lat pokoju, dziedzictwo dla przyszłości” zaznaczył, że o zaprowadzanie pokoju zabiegała Wspólnota św. Idziego.
4 października 1992 roku prezydent Mozambiku Joaquim Chissano i lider partyzantów Afonso Dhlakama podpisali porozumienie kończące trwającą od 17 lat wojnę, która pochłonęła setki tysięcy ofiar śmiertelnych oraz prawie 4 mln przesiedleńców wewnętrznych. Podpisy pod tym historycznym dokumentem były owocem długiego procesu negocjacyjnego prowadzonego z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego. Kilku jej członków, m.in. założyciel Andrea Riccardi i młody ks. Matteo Zuppi, mobilizowali strony konfliktu do podjęcia rozmów.
>>> Mozambik: kolejne ataki na katolickie kościoły
„Wspólnota św. Idziego nie miała innego celu niż pokój. Negocjacje trwały około dwóch lat. Pierwsze spotkanie odbyło się w tajemnicy. Potem zostało upublicznione. Obie strony naprawdę chciały zająć się tym problemem. Decydującym faktem było to, że zarówno rząd, jak i Narodowy Ruch Oporu Mozambiku mieli zaufanie do Wspólnoty św. Idziego. Jednym z problemów było przejście Wspólnoty od roli ułatwiającego dialog do mediowania w poszukiwaniu drogi do pokoju. Rząd i partyzanci przyjęli więc jako mediatorów m.in. Andreę Riccardiego, przedstawiciela rządu włoskiego, abp. Jaime Gonçalvesa oraz reprezentantów władz i partyzantów. Jednym z wysiłków było uświadomienie ludziom, że każdy, mimo swoich problemów, jest częścią tej samej rodziny: rodziny mozambickiej” – podkreślił kard. Zuppi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |