fot. YouTube / Sandesh Manuel

Rapujący zakonnik z pomocą dla Mozambiku

W Sali Mozarta wiedeńskiego Domu Koncertowego (Konzerthaus) czterej księża z różnych stron świata zaśpiewają 1 czerwca na rzecz budowy szpitala w Mozambiku. W koncercie zatytułowanym „Gott-sei-Dank” (Bogu niech będą dzięki) wystąpią: urodzony w Indiach franciszkanin Manuel Sandesh, o. Stephen Egwu z Nigerii, pochodzący z Rumunii ks. Jerome Ambarusi i Filipińczyk ks. Marcelo Sahulga. Kierownictwo muzyczne objął Elias Stejskal z Papieskich Dzieł Misyjnych „missio”, które w tym roku obchodzą 100-lecie istnienia.

Wszystkie bilety są już wyprzedane. Według „missio” wszyscy księża pracują w diecezjach austriackich, są wspaniałymi śpiewakami, a trzej z nich są poza tym kompozytorami. Dzieła Misyjne podały również, iż najbardziej znany z tego grona 42-letni gitarzysta i piosenkarz o. Manuel Sandesh od dawna cieszy się sławą w mediach i na YouTubie jako „rapujący zakonnik”. Śpiewa też austriackie pieśni ludowe i kościelne w nowych opracowaniach.

Muzycy światowego formatu

Do zorganizowania koncertu czterech duchownych krajowy dyrektor austriackiej „missio” o. Karl Wallner, cysters z opactwa Hailigenkreuz koło Wiednia, oparł się na doświadczeniach światowego sukcesu, jaki odniosła płyta CD „Chant-Music for Paradise” nagrana w 2008 roku przez jego współbraci zakonnych z tego klasztoru.

Tytuł koncertu, na który już dawno sprzedano wszystkie bilety, odnosi się do ustania pandemii koronawirusa. Imprezę planowano początkowo na listopad 2021, ale uniemożliwił ją ogłoszony wówczas lockdown. O. Wallner podkreślił, że będzie ona również wyrazem podziękowania za 100 lat działalności Papieskich Dzieł Misyjnych i za to, że „mimo wielu scenariuszy zagrożeń i wojen na świecie, nadzieja płynąca z naszej chrześcijańskiej wiary nadal nas niesie i umacnia”.

Szpital św. Karola Boromeusza

Wspierana przez dochód z koncertu budowa szpitala św. Karola Boromeusza – projektu na dużą skalę, który będzie obejmował oddziały dziecięcy i położniczy, okulistyczne i stomatologiczne, kilka sal operacyjnych i aptekę – ma na celu zapewnienie opieki zdrowotnej w jednym z najbiedniejszych regionów Mozambiku.

Mozambik, fot. unsplash

Jak dowiedziało się „missio”, pierwotnie planowana lokalizacja szpitala na północy nie doszła do skutku. Benedyktyni-misjonarze z St. Ottilien, którzy od pewnego czasu działają na tym terenie i w przyszłości mają przejąć zarządzanie szpitalem, musieli stamtąd uciekać w wyniku niedawnych ataków islamskich. Ostatecznie nową lokalizacją jest bardziej bezpieczne miejsce w położonej bardziej na południe diecezji Nampula. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę placówki jest planowane na 2023 rok.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze