Afryka: akcja "Kup pan szczotkę" zakończona sukcesem

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła Akcję „Kup Pan szczotkę!”. Od tygodnia wolontariusze przepakowują zebrane szczotki i pasty do paczek, które następnie zostaną wysłane do Kamerunu, Ghany, Tanzanii i innych krajów Globalnego Południa, w których pracują polscy misjonarze.

To już trzecia edycja akcji „Kup pan szczotkę”. Jej cel to przede wszystkim zakup środków higienicznych do jamy ustnej: szczoteczek i past dla dzieci z Afryki. Jak mówią organizatorzy:

Gdyby nie fakt, że nowa siedziba Fundacji jest większa od poprzedniej, nie zdołalibyśmy pomieścić wszystkich darów. Cały czas trwa liczenie efektów Akcji. Nie wszystkie paczki przysyłane pocztą zostały już otwarte i przepakowane. Do tej pory doliczyliśmy się ponad 30 tysięcy past i 55 tysięcy szczoteczek do zębów o łącznej wadze ponad pięciu ton. Przy okazji tej Akcji dostaliśmy również trzy sprawne unity stomatologiczne, które pozwolą na założenie trzech gabinetów stomatologicznych; dwa powstaną w Tanzanii, a jeden na Papui Nowej Gwinei.


W miejscowości Abong-Mbang w Kamerunie od sześciu lat pod o czujnym okiem polskiej pielęgniarki Siostry Nazariuszy Żuczek działa polski gabinet stomatologiczny. W ramach projektu „Dentysta w Afryce” polscy stomatolodzy leczą tam zęby miejscowej ludności. Obecnie pracuje w nim wolontariuszka Fundacji Marcelina Gacek. Dentyści, jak sami żartobliwie podkreślają, w swoim zawodzie „nie mają w Kamerunie żadnej konkurencji”. W promieniu 200 km od ich gabinetu nie ma ani jednego stomatologa. Ich rolę spełniają tzw. „wyrywacze zębów” i szamani. Popularnymi metodami leczenia bólu zębów jest kładzenie rozżarzonego węgla lub polewanie bolącego zęba kwasem z akumulatora.


Aby zapobiec tym problemom, polscy misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach wprowadzili naukę szczotkowania zębów. W kameruńskich sklepikach można nabyć szczoteczki, ale niewielu ludzi wie do czego one służą. Nawyków higienicznych najłatwiej nauczyć dzieci. Codziennie na przerwie dzieci wychodzą ze swoimi szczoteczkami ze szkół i szorują zęby. Kiedy przychodzi koniec roku szkolnego dostają swoje szczoteczki do domu.

Szczoteczki i pasty były zbierane w setkach miejsc w całej Polsce: w szkołach, przedszkolach i parafiach. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” dziękuje wszystkim ofiarodawcom. 

Zobacz także
Wasze komentarze