Afrykańscy biskupi podejmują refleksję teologiczna nad poligamią
Afrykańscy biskupi podejmują refleksję teologiczna nad poligamią. Jest to wynik ubiegłorocznej pierwszej sesji Zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności.
Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) utworzyło specjalną komisję, która – zgodnie z zaleceniem Synodu – zajmie się „teologicznym i duszpasterskim rozeznaniem” tego rozpowszechnionego na tym kontynencie zjawiska, a także posługą duszpasterską wobec osób żyjących w wielożeństwie.
Sekretarz generalny SECAM ks. Rafael Simbine Junior powiedział, że komisja, która rozpoczęła już swe prace, przedstawi ich wyniki w lipcu br. podczas zgromadzenia plenarnego Sympozjum, które odbędzie się w Rwandzie.
>>> „Projekt Bangui” – polscy lekarze kolejny raz wyjadą na misję do Afryki
„Jeśli biskupi zgodzą się z tymi wynikami, zostaną one przesłane do watykańskiej Dykasterii ds. Nauki Wiary. Następnie rozpoczną się dalsze rozmowy między Dykasterią i naszą komisją, aby wypracować konsens i ostateczną decyzję w tej sprawie” – zapowiedział duchowny.
Kwestia poligamii od zawsze stanowi wyzwanie dla Kościoła katolickiego w Afryce. Choć monogamia jest tam powszechną praktyką życia małżeńskiego, to poligamia jest również szeroko praktykowana w wielu społecznościach, a w niektórych krajach, takich jak Kenia, jest zalegalizowana jako forma małżeństwa.
Kościół od zawsze uważał poligamię za złą, nie do pogodzenia z wartościami chrześcijańskimi i sprzeczną z prawem moralnym. Teologiczne rozważania afrykańskich biskupów nad poligamią skupione są głównie na pytaniu, co Kościół powinien zrobić w kwestii dopuszczenia do sakramentów osób żyjących w wielożeństwie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |