Fot. facebook.com/wandablenska

AKM w Ugandzie, kraju, w którym leczyła trędowatych dr Wanda Błeńska [+GALERIA]

Od 9 sierpnia do 7 września trwa doświadczenie misyjne członków Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adma Mickiewicza w Poznaniu. To już półmetek tego doświadczenia

Doświadczenie misyjne opiera się na regule ora et labora. Uczestnicy w czasie roku akademickiego przygotowywali się do wyjazdu na doświadczenie misyjne, prowadząc wiele projektów misyjnych w Poznaniu oraz okolicach. Poprzez modlitwę, animację i formację ekipa poszerzała swoją wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim przybliżała się do Boga, aby w wakacje – jako uwieńczenie całorocznej działalności – służyć za granicą.

Ośmioro członków AKM wraz z postulatorem procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej ks. Jarosławem Czyżewskim oraz s. Elżbietą Sołtysik, klawerianką, spędza miesiąc w Ugandzie, kraju w którym pracowała Sługa Boża Wanda Błeńska.

Fot. facebook.com/wandablenska

Pierwsze dni pobytu w Afryce wolontariusze spędzili w Bulubie, w szpitalu św. Franciszka,
gdzie pracowała dr Błeńska ponad 40 lat. Tam, będą mieli okazję poznać osoby, które znały
Doktę i współpracowały z Nią.

– Zawsze wiedziałam, że ta kobieta była niezwykła, usłyszane podczas animacji misyjnych w poznańskich parafiach wspomnienia dotyczące pani doktor wzbudzały we mnie podziw i ultra szacunek, książka, artykuły i filmy uskrzydlały, ale nic tak chyba nie wzruszało jak szklane oczy doświadczonych już przecież życiowo i lekarsko mężczyzn, którzy z pasją opowiadają o swoim autorytecie. Nawet, jeśli z powodów językowych nie wszystko zrozumiałam [tutejszy angielski jest zupełnie różny od tego, którego uczyliśmy się w polskich szkołach, słyszeliśmy w amerykańskich serialach, czy też doświadczaliśmy w anglojęzycznych europejskich krajach], a z powodów spankowych, nie umiałam zapamiętać tego, co najważniejsze – doświadczyłam obecności żywej pamięci o kimś, kto nie przemija – choć już go tu nie ma. Dość analogicznie jak pani Wanda, która mówiła po powrocie do Europy, że nie tęskni za Ugandą, bo nosi ją w sobie i ciągle ma ją w sercu (na pewno pojawia się to w tym bestellerze akaemowym pt. „Spełnione życie”, ale nie tylko) – tak odbieram stosunek Ugandyjczyków do Dokty – pisze wolontariuszka Ania na blogu AKM Uganda 2022.

Fot. facebook.com/wandablenska

Następnie uczestnicy wyjazdu zamieszkali na terenie diecezji Masaka, gdzie pracują jako wolontariusze. Zajmują się sadzeniem roślin, a także brali udział w produkowaniu cegły.

Poza tym mili okazję słyszeć w czasie mszy świętej tradycyjne pieśni ugandyjskie i zobaczyć wiele lokalnych ciekawostek związanych z uroczystościami.

Oczywiście nie może zabraknąć sportu, a więc odbył się także mecz siatkówki. Wygrała oczywiście ekipa AKMu, broniąc tytułu, który zdobyli ich poprzednicy na doświadczeniu misyjnym.

Doświadczenie misyjne wciąż trwa, a codzienne przygody w kraju tak ważnym dla dr Wandy Błeńskiej można śledzić na blogu AKM Uganda 2022 prowadzonym przez uczestników wyjazdu.

Galeria (11 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze