Aparecida: uroczystość Patronki i Królowej Brazylii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Według brazylijskiego kalendarza liturgicznego dziś, 12 października, przypada uroczystość Patronki i Królowej Brazylii, Pani z Aparecidy. Rozpoczyna ona Krajowy Rok Maryjny w Brazylii.

Od 1980 r. jest to dla wszystkich Brazylijczyków dzień wolny od pracy, o czym zadecydował ówczesny prezydent João Batista Figuieiredo. W ten sposób upamiętnia się tą datą pierwszą wizytę papieża Jana Pawła II w kraju.

Krajowy Rok Maryjny, który inauguruje tegoroczna uroczystość, potrwa do 11 października 2017r. Jego celem jest należyte przygotowanie wiernych do przyszłorocznych obchodów 300 lat obecności wizerunku Matki Bożej Niepokalanej z Aparecidy. Ma to być rok świętowania, pamięci i wdzięczności za wiarę narodu i cudownego pojawienia się Maryi w historii Brazylii.

Figurkę patronki Brazylii, mającą jedynie 39 cm wysokości, w 1717 r. znaleźli w rzece Paraiba do Sul trzej rybacy. Z tego względu nadano jej przydomek Aparecida (ta, która się ukazała, została odnaleziona). Przez trzy stulecia cześć do Matki Boskiej o ciemnej karnacji rosła.

rybacy

fot. SergioAraujoPereira, flickr

Trzy lata temu, przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, papież Franciszek udał się do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie. Powiedział tam, że w figurze Pani z Aparecidy „Bóg ofiarował Brazylii swoją Matkę”. W nawiązaniu do tych słów biskupi i episkopat zauważają, że rybacy, którzy znaleźli figurkę, dostrzegli w niej dary Boże i niosąc ją światu, do innych ludzie, stali się misjonarzami. To ważna lekcja o misji Kościoła w świecie. Misji, o której zresztą traktowały całe Światowe Dni Młodzieży w Rio.

„Od 2014 r. trwa nawiedzenie diecezji przez wierną kopię figurki Matki Bożej  z Aparecidy. Pielgrzymowanie po miastach i peryferiach wizerunku Pani z Aparecidy przypomina biednym i opuszczonym, że to oni są ulubieni przez miłosierne serce Boga” – mówią o bliskości Maryi brazylijscy biskupi i zachęcają wszystkie rodziny i wspólnoty do czynnego udziału w Roku Maryjnym.

fot. crystaleagle, flickr

Zobacz także
Wasze komentarze