fot. EPA/FAROOQ KHAN

Arabia Saudyjska zezwoliła cudzoziemcom na odbycie „małego hadżdżu“ do świętych miejsc islamu

Władze Arabii Saudyjskiej otworzyły 1 listopada granice przed pątnikami zagranicznymi, którzy zechcą odbyć tzw. umrę – mały hadżdż, czyli małą pielgrzymkę do Mekki, Medyny i innych świętych miejsc islamu, znajdujących się na obszarze królestwa. W odróżnieniu od wielkiego hadżdżu, który należy odbyć w ostatnim miesiącu kalendarza islamskiego, w mały hadżdż („odwiedziny“) można się udać w dowolnym okresie roku.

Obecne zezwolenie oznacza wejście w życie 1 bm. trzeciego, ostatniego etapu małego hadżdżu, który przewiduje dopuszczenie do tych miejsc 20 tys. osób dziennie, tym samym zdolność przepustowa głównych sanktuariów muzułmańskich w Arabii Saudyjskiej osiągnęła już sto procent, a także zgodę na wejście do Wielkiego Meczetu (al-Haram) w Mekce do 60 tys. wiernych dziennie. Jednocześnie obowiązują ograniczenia wiekowe: umrę mogą odbywać muzułmanie w wieku od 18 do 50 lat i z ujemnym wynikiem testu na Covid-19. Ponadto wszyscy pątnicy muszą bezwzględnie przestrzegać wymogów sanitarnych, przewidujących m.in. obowiązkowe noszenie masek i zachowanie odległości społecznych. Władze surowo pilnują dokonywania regularnych odkażeń rąk i innych części ciała.

>>> Francja: byli muzułmanie, którzy zostali chrześcijanami, potrzebują pomocy

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii na wiosnę br. i towarzyszącego temu zamknięcia miejsc świętych rząd saudyjski zezwolił teraz na przyjazd cudzoziemcom w celu odbycia hadżdżu. Po przybyciu do królestwa muszą oni spędzić trzy dni w warunkach samoizolacji w hotelu, po czym dzieli się ich na grupy, liczące najwyżej 50 osób, które muszą się poruszać według jednolitego programu pod kierunkiem przewodnika.

EPA/MOHAMMED BADRA

Tytułem próby pierwszy etap małego hadżdżu uruchomiono 4 października i na tym etapie mogło w nim uczestniczyć do 6 tys. osób dziennie, czyli 30 proc. ogólnej przepustowości w normalnych warunkach. Wraz z rozpoczęciem drugiej fazy 18 ub.m. przepustowość wzrosła do 75 proc., tzn. do 15 tys. pielgrzymów dziennie. Przy tym do małej pielgrzymki dopuszczono jedynie obywateli saudyjskich i obcokrajowców mieszkających w tym państwie.

Władze ogłosiły obecnie ponowne uruchomienie globalnej platformy elektronicznej, na której można uzyskać pełny program odbycia hadżdżu, łącznie z biletami lotniczymi, przewozami na miejscu i rezerwacją hoteli. W tej chwili w monarchii saudyjskiej działa ponad 530 spółek świadczących usługi w zakresie organizowania umry.

Aby zapewnić spełnianie wszystkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego, miejsca święte w obu miastach będą regularnie całodobowo sprawdzane i odkażane, nad czym mają czuwać 33 zespoły pracowników różnych specjalności. Na sam tylko meczet al-Haram w Mekce przeznaczono ponad 2,5 tys. płynów odkażających dziennie, odpowiadających standardom ekologicznym a dalszych tysiąc litrów środków do dezynfekcji rąk ma być dostępnych w rozstawionych wszędzie 300 sensorycznych urządzeniach automatycznych.

>>> Francja: muzułmanie pracują nad zapobieganiem radykalizacji i formacją imamów

Z powodu zarazy koronawirusa tzw. wielki hadżdż w miesiącu zu-al-hidżdża (na przełomie lipca i sierpnia) zgromadził w tym roku zaledwie 10 tys. osób, przy czym 30 proc. stanowili Saudyjczycy, a 70 proc. mieszkający w tym kraju cudzoziemcy. Pierwszeństwo w uzyskiwaniu zezwoleń na odbycie pielgrzymki miały osoby w wieku od 20 do 50 lat, bez chorób przewlekłych, niezakażone nowym wirusem, które dotychczas nie odwiedzały miejsc świętych i które były gotowe przejść okres kwarantanny. Znaleźli się wśród nich m.in. lekarze, którzy pokonali koronawirusa. Nie dopuszczono natomiast dziennikarzy zagranicznych, aby przedstawili przebieg wydarzeń.

Według najnowszych danych w liczącej ok. 34 mln mieszkańców Arabii Saudyjskiej stwierdzono dotychczas ponad 347 tys. zakażonych nowym wirusem, prawie 334 tys. osób całkowicie wyzdrowiało, a zmarły 5402 osoby.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze