EPA/IAN LANGSDON

Będzie wspólny dokument biskupów Europy i Afryki o migracji

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Katoliccy biskupi Unii Europejskiej oraz Afryki (COMECE i SECAM) zamierzają ogłosić wspólny dokument na temat migracji. Zapowiedział to wczoraj w niemieckiej Ratyzbonie przewodniczący COMECE, abp Jean-Claude Hollerich.

Arcybiskup Luksemburga podkreślił, że kraje afrykańskie pilnie potrzebują, aby ich młodzież pozostała na miejscu. Europa nie może przyjąć wszystkich migrantów, nie może też dopuścić, aby ktokolwiek tonął w Morzu Śródziemnym. „To niezgodne z chrześcijaństwem”, stwierdził abp Hollerich i dodał, że „zamiast w dalszym ciągu wykorzystywać kontynent afrykański, Unia Europejska musi rozwinąć długoterminową strategię wobec niego”.

Przewodniczący COMECE przemawiał w ramach zgromadzenia generalnego komitetu katolików Bawarii. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA powiedział, że wspólne oświadczenie omawiał z biskupami afrykańskimi przy okazji niedawnego synodu biskupów w Rzymie poświęconego sprawom młodzieży. Tekst tego dokumentu powinien zostać opublikowany do czasu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019.

Wiodącym tematem jesiennej konferencji komitetu katolików bawarskich była polityka europejska. Dziś, na zakończenie obrad, zostanie ogłoszony dokument „Rośnie napięcie: Europa się zrasta”. Komitet reprezentuje wszystkich katolików Bawarii skupionych w radach parafialnych, organizacjach i inicjatywach kościelnych tego regionu.

Zobacz także
Wasze komentarze